Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kouzelník

Uznání a copyright: Andrew Klinger

Otevřená hvězdokupa NGC 7380 je stále ještě zanořena ve svém zárodečném mračnu mezihvězdného plynu a prachu a populárně se jí říká mlhovina Kouzelník. Je vidět vlevo v souhvězdí Cepheus ve vzdálenosti asi 8000 světelných let spolu s hvězdami v popředí a v pozadí v rovině naší Mléčné dráhy. Na obloze má zdánlivou velikost úplňku, který by mohl zakrýt mladou mlhovinu s věkem 4 milióny let i spolu se související mlhovinou, která je ovšem normálně příliš slabá, než aby byla vidět okem. Snímek byl pořízen dalekohledem a kamerou postavenou na Zemi a uvnitř mlhoviny Kouzelník ukazuje útvary z kosmického plynu a prachu o rozměru několika světelných let v barevné paletě populární na snímcích Hublova kosmického dalekohledu. Světlo ve viditelných vlnových délkách pořízené přes úzkopásmové filtry z atomů vodíku, kyslíku a síry v mlhovině je na výsledném digitálním kompozitu transformované do zelené, modré a červené barvy.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Wizard Nebula
  2. APOD: 2011-11-02 NGC 7380: Mlhovina Kouzelník
  3. AtlasOfTheUniverse.com: A Galactic Chart
  4. U-Strasbg.fr: A Kinematic and Photometric Study of the Galactic Young Star Cluster NGC 7380
  5. HubbleSite.org: THE MEANING OF LIGHT AND COLOR
  6. AstroBin.com: Andrew Klinger: The Wizard Nebula (NGC7380) imaged in SHO

Štítky: Ngc7380, Wizard Nebula, Otevřená hvězdokupa, Narrowband


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

panorama, čas 10s, clona F3,5, ISO 400

Další informace »