Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kouzelník

Uznání a copyright: Andrew Klinger

Otevřená hvězdokupa NGC 7380 je stále ještě zanořena ve svém zárodečném mračnu mezihvězdného plynu a prachu a populárně se jí říká mlhovina Kouzelník. Je vidět vlevo v souhvězdí Cepheus ve vzdálenosti asi 8000 světelných let spolu s hvězdami v popředí a v pozadí v rovině naší Mléčné dráhy. Na obloze má zdánlivou velikost úplňku, který by mohl zakrýt mladou mlhovinu s věkem 4 milióny let i spolu se související mlhovinou, která je ovšem normálně příliš slabá, než aby byla vidět okem. Snímek byl pořízen dalekohledem a kamerou postavenou na Zemi a uvnitř mlhoviny Kouzelník ukazuje útvary z kosmického plynu a prachu o rozměru několika světelných let v barevné paletě populární na snímcích Hublova kosmického dalekohledu. Světlo ve viditelných vlnových délkách pořízené přes úzkopásmové filtry z atomů vodíku, kyslíku a síry v mlhovině je na výsledném digitálním kompozitu transformované do zelené, modré a červené barvy.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Wizard Nebula
  2. APOD: 2011-11-02 NGC 7380: Mlhovina Kouzelník
  3. AtlasOfTheUniverse.com: A Galactic Chart
  4. U-Strasbg.fr: A Kinematic and Photometric Study of the Galactic Young Star Cluster NGC 7380
  5. HubbleSite.org: THE MEANING OF LIGHT AND COLOR
  6. AstroBin.com: Andrew Klinger: The Wizard Nebula (NGC7380) imaged in SHO

Štítky: Ngc7380, Wizard Nebula, Otevřená hvězdokupa, Narrowband


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »