Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kouzelník

Uznání a copyright: Andrew Klinger

Otevřená hvězdokupa NGC 7380 je stále ještě zanořena ve svém zárodečném mračnu mezihvězdného plynu a prachu a populárně se jí říká mlhovina Kouzelník. Je vidět vlevo v souhvězdí Cepheus ve vzdálenosti asi 8000 světelných let spolu s hvězdami v popředí a v pozadí v rovině naší Mléčné dráhy. Na obloze má zdánlivou velikost úplňku, který by mohl zakrýt mladou mlhovinu s věkem 4 milióny let i spolu se související mlhovinou, která je ovšem normálně příliš slabá, než aby byla vidět okem. Snímek byl pořízen dalekohledem a kamerou postavenou na Zemi a uvnitř mlhoviny Kouzelník ukazuje útvary z kosmického plynu a prachu o rozměru několika světelných let v barevné paletě populární na snímcích Hublova kosmického dalekohledu. Světlo ve viditelných vlnových délkách pořízené přes úzkopásmové filtry z atomů vodíku, kyslíku a síry v mlhovině je na výsledném digitálním kompozitu transformované do zelené, modré a červené barvy.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Wizard Nebula
  2. APOD: 2011-11-02 NGC 7380: Mlhovina Kouzelník
  3. AtlasOfTheUniverse.com: A Galactic Chart
  4. U-Strasbg.fr: A Kinematic and Photometric Study of the Galactic Young Star Cluster NGC 7380
  5. HubbleSite.org: THE MEANING OF LIGHT AND COLOR
  6. AstroBin.com: Andrew Klinger: The Wizard Nebula (NGC7380) imaged in SHO

Štítky: Ngc7380, Wizard Nebula, Otevřená hvězdokupa, Narrowband


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »