Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo Andromedy

Uznání digitální ilustrace: NASA, ESA, J. DePasquale and E. Wheatley (STScI) and Z. Levay

Galaxie v Andromedě, neboli M31, je nejbližší spirální galaxií od naší Mléčné dráhy. Nachází se asi 2,5 miliónů světelných let daleko a na pozemské noční obloze svítí jako malý, slabý, protáhlý, okem sotva viditelný obláček. Neozbrojenému oku ovšem není viditelné enormní halo horkého ionizovaného plynu, zde na digitální ilustraci naší sousední galaxie je vidět v růžové barvě nad skalnatým terénem. Rozsáhlé plynové halo mapované Hublovým kosmickým dalekohledem pozorováním absorpce ultrafialového světla proti vzdáleným kvazarům bylo nedávno stanoveno v projektu AMIGA. Halo Andromedy z difúzního plazmatu bylo změřeno až do vzdálenosti 1,3 miliónů světelných let i více od této galaxie a představuje rezervoár materiálu pro budoucí tvorbu hvězd. To je polovina vzdálenosti k Mléčné dráze a nejspíše je v kontaktu s plynným halo naší vlastní Galaxie.

Seznam odkazů v popisu

  1. HubbleSite.org: M31 HALO ILLUSTRATION OVER ROCKY TERRAIN
  2. APOD: 2020-03-26 Stanice Andromeda
  3. HubbleSite.org: HUBBLE MAPS A GIANT HALO AROUND THE ANDROMEDA GALAXY
  4. arXiv.org: Project AMIGA: The Circumgalactic Medium of Andromeda

Štítky: M31, Halo, Ionized gas, Kvasar


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »