Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouře plující Jupiterem

Uznání a copyright: Andy Casely

Na ostrých teleskopických snímcích vládnoucího plynového obra Sluneční soustavy je vidět jak Jupiterem pluje bouře s jasnou hlavou a dlouhým ocasem. Snímky byly pořízeny 26. a 28. srpna a 1. září (zleva doprava) a bouře se do délky během této doby skoro zdvojnásobila. Bouře se táhne kolem jetstreamu severního mírného pásu planety a na následných snímcích putuje na východ, míjí Velkou rudou skvrnu a bělavý ovál BA, což jsou slavné bouře na Jupiterově jižní polokouli. Na prostředním snímku jsou také zachyceny Galileovské měsíce Kalisto a Io. Pozorovatelé dalekohledem, kteří na pozemské noční obloze Jupiter sledují, v několika minulých týdnech hlásili dramatické, četné, rychle se pohybující bouře v Jupiterově severním mírném pásu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Jupiter
  2. Wikipedia: Specifické pásy v atmosféře Jupiteru
  3. APOD: 2020-07-29 Letní obři
  4. Ehu.eus: New storm in the NTropZ-NTBs jetstream
  5. BritAstro.org: Jupiter in 2020, Report no.6: NTBs jetstream outbreak

Štítky: Bouře, Jupiter, Severní mírný pás


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »