Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouře plující Jupiterem

Uznání a copyright: Andy Casely

Na ostrých teleskopických snímcích vládnoucího plynového obra Sluneční soustavy je vidět jak Jupiterem pluje bouře s jasnou hlavou a dlouhým ocasem. Snímky byly pořízeny 26. a 28. srpna a 1. září (zleva doprava) a bouře se do délky během této doby skoro zdvojnásobila. Bouře se táhne kolem jetstreamu severního mírného pásu planety a na následných snímcích putuje na východ, míjí Velkou rudou skvrnu a bělavý ovál BA, což jsou slavné bouře na Jupiterově jižní polokouli. Na prostředním snímku jsou také zachyceny Galileovské měsíce Kalisto a Io. Pozorovatelé dalekohledem, kteří na pozemské noční obloze Jupiter sledují, v několika minulých týdnech hlásili dramatické, četné, rychle se pohybující bouře v Jupiterově severním mírném pásu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Jupiter
  2. Wikipedia: Specifické pásy v atmosféře Jupiteru
  3. APOD: 2020-07-29 Letní obři
  4. Ehu.eus: New storm in the NTropZ-NTBs jetstream
  5. BritAstro.org: Jupiter in 2020, Report no.6: NTBs jetstream outbreak

Štítky: Bouře, Jupiter, Severní mírný pás


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »