Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční páry a synodický měsíc

Uznání a copyright: Marcella Giulia Pace

Když budete pozorovat Měsíc každou noc, tak uvidíte, jak se Sluncem osvětlená část postupně mění. Fáze postupují od novu k úplňku a zase k novu a lunární cyklus, neboli synodický měsíc, trvá asi 29,5 dne. Obrazy na panelech zleva nahoře dolů doprava vypadají zaplněné a ukazují lunární fáze během celého synodického měsíce v srpnu 2019 z Ragusy na italské Sicílii na planetě Zemi. Panely tohoto projektu lunárního cyklu obsahují snímky lunárních fází v párech. Každý jednotlivý snímek je spárován s dalším snímkem vzdáleným o asi 15 dní, neboli o polovinu synodického měsíce. Ve výsledku opačné Sluncem osvětlené části zaplňují lunární disk a křivka stínu na hranici měsíčního dne a noci zvaná terminátor se po nám dobře známé přivrácené straně pravidelně posunuje. Zkusíte si odpovědět, jaká dvojice lunárních fází odpovídá Měsíci dnes v noci?

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: International Observe the Moon night
  2. NASA: Moon Phase and Libration
  3. AstroPixels.com: Length of the Synodic Month: 2001 to 2100
  4. GreenFlash.photo: All Moon’s Phases: The Synodic Month in August 2019
  5. ASU.edu: Nearside Spectacular!

Štítky: Měsíc, Lunar phase, Synodický měsíc, Lunace


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »