Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Solis Lacus: Oko Marsu

Uznání a copyright: Damian Peach

Dalekohledy po celé Zemi sledují, jak je Mars na noční obloze stále jasnější, jelikož se blíží do opozice 13. října 2020. Mars na tomto pohledu na rudou planetu z 22. září vypadá, že se také dívá. Jeho kotouček je pro pozemské dalekohledy už blízko své maximální zdánlivé velikosti což je o něco méně než 1/80 zdánlivého průměru úplňku Měsíce. Jižní polární čepička dole se v tomto ročním období na Marsu zmenšuje a nahoře jsou vidět nejasná mračna. Jižně od údolí Valles Marineris je Solis Lacus se světlou oblastí okolo, takže vypadá jako zornice planetární velikosti, neboli slavné Oko Marsu. Astronom a zanícený pozorovatel Marsu Percival Lowell začátkem 20. století spojoval Oko Marsu s kanály, které mapoval na svých kresbách rudé planety. Rozsáhlé a viditelné změny velikosti a tvaru Oka Marsu jsou nyní pochopeny na základě snímků povrchu s vysokým rozlišením jako následek přenosu prachu větrem v řídké marťanské atmosféře.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Photos of fiery Mars, nearly at its best in 2 years
  2. NASA: Mars - The Red Planet
  3. Harvard.edu: Solis Lacus, the "Eye of Mars"
  4. TheAtlantic.com: PERCIVAL LOWELL - AUGUST 1895 ISSUE: Mars (Part IV) The fourth in a four-part series about the planet’s physical conditions—and its possible habitation.
  5. ResearchGate.net: Mapping the Mars Canal Mania: Cartographic Projection and the Creation of a Popular Icon
  6. BritAstro.org: Drawing the Planets: some tips and anecdotes
  7. USRA.edu: PERSISTENT SURFACE CHANGES IN SOLIS LACUS, MARS.
  8. NASA: Mission MAVEN - The Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN

Štítky: Mars, Solis lacus, Opposition


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »