Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Solis Lacus: Oko Marsu

Uznání a copyright: Damian Peach

Dalekohledy po celé Zemi sledují, jak je Mars na noční obloze stále jasnější, jelikož se blíží do opozice 13. října 2020. Mars na tomto pohledu na rudou planetu z 22. září vypadá, že se také dívá. Jeho kotouček je pro pozemské dalekohledy už blízko své maximální zdánlivé velikosti což je o něco méně než 1/80 zdánlivého průměru úplňku Měsíce. Jižní polární čepička dole se v tomto ročním období na Marsu zmenšuje a nahoře jsou vidět nejasná mračna. Jižně od údolí Valles Marineris je Solis Lacus se světlou oblastí okolo, takže vypadá jako zornice planetární velikosti, neboli slavné Oko Marsu. Astronom a zanícený pozorovatel Marsu Percival Lowell začátkem 20. století spojoval Oko Marsu s kanály, které mapoval na svých kresbách rudé planety. Rozsáhlé a viditelné změny velikosti a tvaru Oka Marsu jsou nyní pochopeny na základě snímků povrchu s vysokým rozlišením jako následek přenosu prachu větrem v řídké marťanské atmosféře.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Photos of fiery Mars, nearly at its best in 2 years
  2. NASA: Mars - The Red Planet
  3. Harvard.edu: Solis Lacus, the "Eye of Mars"
  4. TheAtlantic.com: PERCIVAL LOWELL - AUGUST 1895 ISSUE: Mars (Part IV) The fourth in a four-part series about the planet’s physical conditions—and its possible habitation.
  5. ResearchGate.net: Mapping the Mars Canal Mania: Cartographic Projection and the Creation of a Popular Icon
  6. BritAstro.org: Drawing the Planets: some tips and anecdotes
  7. USRA.edu: PERSISTENT SURFACE CHANGES IN SOLIS LACUS, MARS.
  8. NASA: Mission MAVEN - The Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN

Štítky: Mars, Solis lacus, Opposition


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »