Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Solis Lacus: Oko Marsu

Uznání a copyright: Damian Peach

Dalekohledy po celé Zemi sledují, jak je Mars na noční obloze stále jasnější, jelikož se blíží do opozice 13. října 2020. Mars na tomto pohledu na rudou planetu z 22. září vypadá, že se také dívá. Jeho kotouček je pro pozemské dalekohledy už blízko své maximální zdánlivé velikosti což je o něco méně než 1/80 zdánlivého průměru úplňku Měsíce. Jižní polární čepička dole se v tomto ročním období na Marsu zmenšuje a nahoře jsou vidět nejasná mračna. Jižně od údolí Valles Marineris je Solis Lacus se světlou oblastí okolo, takže vypadá jako zornice planetární velikosti, neboli slavné Oko Marsu. Astronom a zanícený pozorovatel Marsu Percival Lowell začátkem 20. století spojoval Oko Marsu s kanály, které mapoval na svých kresbách rudé planety. Rozsáhlé a viditelné změny velikosti a tvaru Oka Marsu jsou nyní pochopeny na základě snímků povrchu s vysokým rozlišením jako následek přenosu prachu větrem v řídké marťanské atmosféře.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Photos of fiery Mars, nearly at its best in 2 years
  2. NASA: Mars - The Red Planet
  3. Harvard.edu: Solis Lacus, the "Eye of Mars"
  4. TheAtlantic.com: PERCIVAL LOWELL - AUGUST 1895 ISSUE: Mars (Part IV) The fourth in a four-part series about the planet’s physical conditions—and its possible habitation.
  5. ResearchGate.net: Mapping the Mars Canal Mania: Cartographic Projection and the Creation of a Popular Icon
  6. BritAstro.org: Drawing the Planets: some tips and anecdotes
  7. USRA.edu: PERSISTENT SURFACE CHANGES IN SOLIS LACUS, MARS.
  8. NASA: Mission MAVEN - The Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN

Štítky: Mars, Solis lacus, Opposition


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »