Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Abell 78

Uznání a copyright: Bernhard Hubl

Na tomto barvitém teleskopickém pohledu vystupuje planetární mlhovina Abell 78. Barvy paprsčitých hvězd z Mléčné dráhy závisí na jejich povrchové teplotě, jak chladnějších (žlutých) a teplejších (modrých) než Slunce. Ovšem Abell 78 svítí charakteristickou emisí ionizovaných atomů řídkého okolního materiálu, který byl odhozen od žhavé centrální hvězdy. Atomy jsou ionizované a zbavené elektronů energetickým, ale jinak neviditelným ultrafialovým zářením centrální hvězdy. Viditelná modrozelená záře smyček a filamentů v centrálních oblastech mlhoviny odpovídá emisi dvakrát ionizovaného atomárního kyslíku obklopenému silnou červenou emisí ionizovaného vodíku. Abell 78 v souhvězdí Labutě (Cygnus) je ve vzdálenosti zhruba 5000 světelných let a měří asi 3 světelné roky. Planetární mlhoviny jako je Abell 78 představují velmi krátkou závěrečnou fázi vývoje hvězd, kterou naše Slunce podstoupí za asi 5 miliard let.

Seznam odkazů v popisu

  1. AstroPhoton.com: PN Abell 78
  2. APOD: 2015-12-24 Barvy hvězd a borovice jednolistá
  3. Wikipedia: Nebulium
  4. Wikipedia: Planetary_nebula
  5. NASA: Hubble Provides Holistic View of Stars Gone Haywire

Štítky: Abell 78, Planetární mlhovina


43. vesmírný týden 2020

43. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 10. do 25. 10. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Na ISS dorazila nová tříčlenná posádka v Sojuzu MS-17. SpaceX připravuje test třímotorové Starhip. Blue Origin provedla po delší odmlce další suborbitální let New Shepard. Sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše. Proběhl start s družicemi Starlink (č. 13) a brzy má letět další. Před 45 lety probíhal úspěšně výzkum Venuše sondami Veněra 9 a 10, které také pořídily první snímky povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M1 Krabí mlhovina

Newton 150/750 + ZWO Camera ASI 178

Další informace »