Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dotknutí Bennu

Uznání: OSIRIS-REx, University of Arizona, NASA, Goddard Scientific Visualization Studio

20. října se po opatrném přibližování kosmické sondy OSIRIS-REx k povrchu plném balvanů její rameno natáhlo a dotklo se planetky Bennu. Odebrání vzorku nazvané TAG (Touch-And-Go) uskutečnila odběrná hlavice TAGSAM o průměru 30 centimetrů a na snímku se zdá, že některé kameny rozdrtila. Scénu do podrobností zachytila kamera SamCam na kosmické sondě vzdálené asi 321 miliónů kilometrů od planety Země právě po kontaktu s povrchem. O jednu sekundu později kosmická sonda vypustila z láhve plynný dusík, aby vyfoukal podstatné množství regolitu na Bennu do odběrné hlavice, která volný povrchový materiál zachytila. Údaje ukazují, že kontakt s místem odběru vzorku Nightingale na Bennu sondě trval dalších 5 sekund a potom provedla odletový zážeh. Časosběrné snímky z kamery SamCam ukazují, co následovalo.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtu.be: OSIRIS-REx Touches Asteroid Bennu
  2. APOD: 2020-10-12 Sestup k planetce Bennu
  3. NASA: OSIRIS-REx TAGs Surface of Asteroid Bennu
  4. APOD: 2020-09-16 Planetka Bennu vyvrhla štěrk
  5. APOD: E_tag_aftermath.gif

Štítky: OSIRIS-REx, Bennu, Asteroid, Vzorek


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »