Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dotknutí Bennu

Uznání: OSIRIS-REx, University of Arizona, NASA, Goddard Scientific Visualization Studio

20. října se po opatrném přibližování kosmické sondy OSIRIS-REx k povrchu plném balvanů její rameno natáhlo a dotklo se planetky Bennu. Odebrání vzorku nazvané TAG (Touch-And-Go) uskutečnila odběrná hlavice TAGSAM o průměru 30 centimetrů a na snímku se zdá, že některé kameny rozdrtila. Scénu do podrobností zachytila kamera SamCam na kosmické sondě vzdálené asi 321 miliónů kilometrů od planety Země právě po kontaktu s povrchem. O jednu sekundu později kosmická sonda vypustila z láhve plynný dusík, aby vyfoukal podstatné množství regolitu na Bennu do odběrné hlavice, která volný povrchový materiál zachytila. Údaje ukazují, že kontakt s místem odběru vzorku Nightingale na Bennu sondě trval dalších 5 sekund a potom provedla odletový zážeh. Časosběrné snímky z kamery SamCam ukazují, co následovalo.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtu.be: OSIRIS-REx Touches Asteroid Bennu
  2. APOD: 2020-10-12 Sestup k planetce Bennu
  3. NASA: OSIRIS-REx TAGs Surface of Asteroid Bennu
  4. APOD: 2020-09-16 Planetka Bennu vyvrhla štěrk
  5. APOD: E_tag_aftermath.gif

Štítky: OSIRIS-REx, Bennu, Asteroid, Vzorek


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »