Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie hororů

Uznání ilustrace plakátu: NASA, JPL-Caltech, The Galaxy of Horrors

Prozkoumejte dnes v noci extrémní a děsivé oblasti Vesmíru. Pokud si troufáte, tak můžete hledat záhadnou temnou hmotu, hřbitovy galaxií, světy zombií, nebo zničující gama záblesky, a to není všechno, co na vás čeká. Pouze sledujte odkaz a pamatujte si, že všechno, dokonce i ty hrůzu nahánějící věci, jsou založeny na skutečné vědě. Užijte si bezpečný a veselý halloween!

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Galaxy of Horrors

Štítky: Halloween


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »