Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše, Merkur a ubývající Měsíc

Uznání a copyright: Kevin Sargozza

Ti, co si včera přivstali byli po celé planetě Zemi odměněni pohledem na ubývající Měsíc nízko na východě při zjasňující se obloze před rozbřeskem. Na prostém snímku z ostrůvku Ortigia v Syrakusách na italské Sicílii je vidět slunečním světlem ozářený srpek Měsíce právě před východem Slunce. Klidný přímořský pohled s ním sdílí vnitřní planety Venuše a Merkur, které se na pozemské obloze od Slunce nikdy daleko nevzdalují. Na snímku je také vpravo od Luny a obou planet jasná Spica, alfa hvězda souhvězdí Panny (Virgo) a jedna z 20 nejjasnějších hvězd na pozemské noční obloze. Měsíc bude zítra v novu. Tmavý lunární disk znamená většinou tmavé noci na planetě Zemi v nadcházejícím týdnu a tedy dobrou příležitost ke sledování každoročního meteorického roje Leonid.

Dnes se dívejte: Komerční start posádky k ISS.

Seznam odkazů v popisu

  1. Poets.org: Robert Frost: Nothing Gold Can Stay
  2. APOD: lunaortyblue1200.jpg
  3. Wikipedia: List of brightest stars
  4. NASA: Moon Phase and Libration
  5. EarthSky.org: Leonid meteor shower is building to a peak
  6. NASA: NASA Invites Public to Share Excitement of First Crew Rotation Flight on US Commercial Spacecraft

Štítky: Merkur, Venuše, Spica, Měsíc


3. vesmírný týden 2026

3. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 1. do 18. 1. 2026. Měsíc mezi poslední čtvrtí a novem je vidět ráno a dopoledne. Večer je jihozápadem Saturn s Neptunem a nad jihovýchodem jsou Jupiter a Uran. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je trochu zvýšená a nastala i slabší polární záře. Po startu Falconu 9 z Kalifornie mohli pozorovatelé v Evropě spatřit jeho horní stupeň, když vypouštěl zbytky paliva před deorbitací. Mise Crew-11 na ISS končí asi o měsíc dříve pro zdravotní potíže jednoho z členů. Je možné, že 17. ledna začne vývoz rakety SLS mise Artemis II kolem Měsíce. Před 40 lety sledovala sonda Voyager 2 zblízka planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

objekt 1

obloha byla jasná, objekt mířil ze západu na východ a obloukem se stočil na sever, objekt vydával jasné světlo, které vytvořilo medůzovitý tvar, světelný hřib se pozvolna rozpustil a světelný efekt zmizel

Další informace »