Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Velký krocan

Uznání a copyright: Eric Coles

Tento tvůrčí pohled zaplňuje mlhovina Velký krocan, která překvapivě připomíná Velkou mlhovinu v Orionu. Pokud by to byla Mlhovina v Orionu, tak by se pochopitelně jednalo o naši nejbližší velkou hvězdnou porodnici na okraji velkého molekulárního mračna ve vzdálenosti zhruba 1500 světelných let. Mlhovina v Orionu je též známá jako M42 a je vidět očima jako střední "hvězda" v meči lovce Oriona, což je souhvězdí, které nyní na pozemské obloze vychází večer. Hvězdné větry z kup nově zrozených hvězd rozptýlených po Mlhovině v Orionu opracovávají svoje hřebeny a dutiny, které jsou vidět na dobře známých teleskopických snímcích. Mlhovina Velký krocan velikostí podobná mlhovině v Orionu byla zobrazena s rozměrem asi 13 světelných let. Mějte se dobře a dejte na sebe pozor.
Poznámka překladatele: Dnes je čtvrtý čtvrtek v listopadu, v USA se slaví Den díkůvzdání a na slavnostní tabuli bývá většinou krocan.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2013-11-01 NGC 7841: Mlhovina Kouř v souhvězdí Frustriaus
  2. APOD: 2009-08-26 Klasické mlhoviny v Orionu
  3. APOD: 2019-11-22 Vychází Orion
  4. CalTech.edu: Multiwavelength Orion Nebula

Štítky: Illustration, Mlhovina Orion, Den díkůvzdání


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »