Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start Chang\'e 5

Uznání a copyright: Jeff Dai (TWAN)

V úterý 24. listopadu ve 4:30 ráno pekingského času z kosmodromu Wenchang v nejjižnější provincii Hainan odstartovala raketa Dlouhý pochod 5 a k Měsíci vynesla čínskou misi Chang'e-5. Mise určená k přistání na Měsíci je pojmenovaná po starověké čínské bohyni Měsíce. Cílem je odběr asi 2 kilogramů vzorků z lunárního povrchu a návrat zpět na Zemi, což je první automatický návrat vzorků odebraných z Měsíce od sovětské Luny 24 v roce 1976. Cílem přistání složité mise Chang'e-5 je Oceán bouří (Oceanus Procellarum). Tuto hladkou vulkanickou pláň v roce 1969 také navštívila výprava Apolla 12. Lander Chang'e-5 pohání sluneční články a má pracovat během lunárního dne, který trvá asi dva pozemské týdny, počínaje 27. listopadem. Návratové pouzdro s lunárními vzorky se má vrátit v polovině prosince.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Wenchang_Spacecraft_Launch_Site
  2. NASA: NSSDCA ID: CHANG-E-5
  3. Wikipedia: Chang'e 5
  4. RussianSpaceWeb.com: Luna-24: Last Moon digger
  5. Youtube.com: How does China's Chang'e-5 lunar mission work?
  6. APOD: 2019-11-23 Stereo pohled na Apollo 12 a Surveyor 3

Štítky: Stopy hvězd, Orion, Star color


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »