Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oko Měsíce

Uznání a copyright: Zachery Cooley

Kdo se dívá na koho? Snímek Měsíce přes otvor ve skalní stěně se může zdát jako obří oko, které se dívá zpátky na vás. Už byl sice konec října, ale na zachycení této vizuální dvojice stačila jediná expozice, ale také hodně plánování. Fotografickým cílem bylo dosáhnou přesného načasování, které bylo třeba, aby byl Měsíc téměř v úplňku vidět skrz oblouk tvaru oka s přesnou polohou, aby si úhlová velikost Měsíce přesně sedla dovnitř skalního oblouku a také štěstí potřebné pro jasnou oblohu a aby celé schéma fungovalo. Zdánlivě náhodná poloha byla ve skutečnosti zjištěna inženýrskou metodou za pomoci tří aplikací pro chytré telefony. Pískovcový oblouk na snímku je starý milióny let, opracovala ho eroze a je jen jedním z tisíců přírodních skalních oblouků, které se nacházejí v Arches National Park nedaleko města Moab v Utahu v USA. Naproti tomu se zobrazený Měsíc dá na obloze najít kdekoliv na Zemi, asi v polovině doby.

Seznam odkazů v popisu

  1. Instagram.com: zachcooleyphoto: In-camera double exposure⁠ Moon: ◆550mm◆F/9◆1/160sec.◆ISO 160⁠ Arch: ◆250mm◆F/9◆1/5 sec.◆ISO 160
  2. NASA: Moon
  3. APOD: 2019-09-22 Oko nebeského draka
  4. DailyMail.co.uk: Eye in the sky: Full moon looks like a giant eye as it passes behind a rock arch in Utah
  5. 1728.org: Angular Size Calculator
  6. APOD: 2015-11-03 Vyhlížení Venuše pod obloukem Spitzkoppe
  7. Tenor.com: Foto: Kočka u počítače :-)
  8. SkiesAndScopes.com: Best Astrophotography Apps (for brilliant night sky photography)
  9. NPS.gov: Geologic Formations
  10. Wikipedia: Arches_National_Park
  11. Youtu.be: Arches National Park, Utah, USA in 4K Ultra HD
  12. Wikipedia: Moab,_Utah
  13. CIA.gov: NORTH AMERICA :: UNITED STATES
  14. APOD: 2016-02-01 Najděte člověka na Měsíci
  15. NASA: Earth

Štítky: Eye, Měsíc, Arches National Park


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »