Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mons Rümker v Oceánu bouří

Uznání a copyright: Jean-Yves Letellier

Mons Rümker je 70 kilometrů široký komplex sopečných dómů, který se zvedá 1100 metrů nad rozlehlým hladkým lunárním mořem známým jako Oceán Bouří, Oceanus Procellarum. Koncem minulého měsíce tady zase nastal den. Na podrobném teleskopickém snímku dorůstajícího Měsíce z 27. listopadu zleva uhlopříčně probíhá terminátor, hranice mezi dnem a nocí. Na snímku je také místo přistání čínské sondy Chang'e-5. Sonda přistála 1. prosince v oblasti vpravo od středu a severně od dómů Mons Rümker. 3. prosince z ní Oceán bouří opustil vzletový stupeň s 2 kilogramy lunárního materiálu, aby je dopravil zpět na planetu Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Mons Rümker
  2. ASU.edu: Mons Rumker DTM
  3. APOD: 2020-11-27 Start Chang'e 5
  4. SkyAndTelescope.org: CHINA'S CHANG'E 5 COLLECTS SAMPLES, DEPARTS FROM THE MOON

Štítky: Mons rumker, Oceanus procellarum, Měsíc, China


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »