Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Diamant na obloze

Uznání a copyright: Mariano Ribas (Planetario de la Ciudad de Buenos Aires)

Když jižní polokoulí Země 14. prosince uháněl stín Měsíce, tak se pozorovatelé oblohy v temné centrální dráze stínu mohli potěšit z jediného zatmění Slunce roku 2020. Při hře stínů Měsíce v novu byl dokonce i na podmračené obloze na okamžik vidět třpytivý diamantový prstenec. Přechodový jev diamantového prstence nastává dvakrát. Těsně před a bezprostředně po totalitě je za okrajem Měsíce vidět tenoučký srpeček Slunce a to vytváří dojem blyštivého diamantu na tmavém prstenu. Snímek z dráhy úplného zatmění v severní Patagonii v Argentině zachytil druhý diamantový prstenec tohoto zatmění spolu s výraznými slunečními protuberancemi, které se zvedají nad siluetou okraje Měsíce.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-07-04 Ve stínu Měsíce
  2. NASA: Total Solar Eclipse of 2020 Dec 14
  3. EarthSky.org: South American total solar eclipse December 14
  4. Alpo-Astronomy.org: Solar Eclipse Observing--The Diamond Ring and Baily's Beads

Štítky: Tse, Zatmění Slunce, Diamond ring


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »