Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunovrat: Východy Slunce po celý rok

Uznání a copyright: Zaid M. Al-Abbadi

Vychází Slunce vždycky ve stejném směru? Ne. Jak se mění měsíce, tak se také mění směr, kde Slunce vychází. Obrázek ukazuje směr východu Slunce každý měsíc roku 2019, jak byl vidět z města Ammán v Jordánsku. Kamera míří vždycky přesně na východ, sever je nalevo a jih napravo. I když Slunce obecně vždycky vychází na východě, tak při prosincovém slunovratu vychází od východu nejvíce na jih a při červnovém slunovratu nejvíce na sever. Dnes je prosincový slunovrat, den s nejmenším slunečním svitem na severní polokouli a s největším na polokouli jižní. V mnoha zemích se prosincový slunovrat považuje za oficiální změnu ročního období, například za první den zimy na severu. Zahřívání sluncem a uskladněná energie v zemském povrchu a atmosféře jsou během zimy blízko nejnižších hodnot, což činí zimní měsíce obvykle nejchladnějšími měsíci roku. Na druhou stranu se na severu až do června každý den prodlužuje doba denního svitu.

Po západu Slunce: Velká konjunkce Jupiteru a Saturnu.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: Zaid M. Al-Abbadi - December 25, 2019
  2. Youtu.be: Helicopter flight over Amman, Jordan with Golden Eagle Aviation Academy
  3. Wikipedia: Jordan
  4. Wikipedia: December_solstice
  5. Wikipedia: June_solstice
  6. APOD: 2019-09-23 Rovnodennost: Slunce od slunovratu ke slunovratu
  7. Wikipedia: Northern_Hemisphere
  8. APOD: 2002-12-22 Léto na Jižním pólu
  9. APOD: 2019-12-22 Osvětlený slunovrat: Rok na obloze
  10. NASA: Winter Solstice in the Northern Hemisphere
  11. BoredPanda.com: Foto: cats-worshiping-sun :-)
  12. Almanac.com: WHY FEBRUARY IS COLD
  13. VisualCapitalist.com: Soaking up the Sun: Visualizing the Changing Patterns of Daylight in One Year
  14. NASA: The ‘Great’ Conjunction of Jupiter and Saturn

Štítky: Slunovrat, Východ slunce, Směr


33. vesmírný týden 2025

33. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 8. do 17. 8. 2025. Měsíc po úplňku ubývá do poslední čtvrti. 12. 8. nastává maximum roje Perseid a blízké setkání Jupiteru a Venuše na ranní obloze. Aktivita Slunce se zvýšila a nastala slabší geomagnetická bouře. Posádka Crew-10 z ISS přistála zpět na Zemi. Zemřel Jim Lowell, známý hlavně z Apolla 13. Před dvaceti lety se k Marsu vydal Mars Reconnaissance Orbiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter s Venuší nad východním obzorem

Další informace »