Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Eros

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a pojďte se vznášet vedle planetky 433 Eros. Tato blízkozemní planetka obíhá Slunce každých 1,8 roku a je pojmenovaná po řecké bohyni lásky. Její tvar nicméně spíše připomíná hrudkovitou bramboru, než srdce. Eros je miniaturní svět s rozměry 40 x 14 x 14 kilometrů se zvlněnými obzory, krátery, balvany a údolími. Mozaika snímků z kosmické sondy NEAR Shoemaker zpracovaná do stereo anaglyfického pohledu zdůrazňuje jak rozměry, tak neromantický tvar. 3-D zobrazení z NEAR Shoemaker v šerosvitu poskytuje důležité údaje o struktuře a krajině této planetky a také vodítka k původu tohoto kusu Sluneční soustavy velikosti města. Nejmenší zde viditelné útvary měří asi 30 metrů. Historická kosmická sonda NEAR Shoemaker strávila na oběžné dráze kolem planetky Eros jeden rok počínaje 14. únorem 2000 a byla první družicí kolem planetky. 12. února 2001 na Erosu přistála, což bylo vůbec první přistání na povrchu planetky. Poslední přenos sondy NEAR Shoemaker z povrchu Erosu se odehrál 28. února 2001.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: 3-D Glasses Vendors
  2. NASA: 433 Eros
  3. APOD: 2000-07-21 Krátery a balvany na Erosu
  4. NASA: PIA02471: Eros in Stereo
  5. Wikipedia: Chiaroscuro#Gallery
  6. Wikipedia: NEAR_Shoemaker
  7. JHUapl.edu: The End of an Asteroidal Adventure - NEAR Shoemaker Phones Home for the Last Time

Štítky: 433 Eros, Asteroid, NEAR-Shoemaker


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »