Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Švýcarské Alpy, marťanská obloha

Uznání a copyright: Jens Bydal

Pohled na zasněžené hory a oblohu byl zachycen 6. února nedaleko Melchsee-Frutt ve středním Švýcarsku na planetě Zemi. Načervenalé denní světlo a namodralá zář kolem odpoledního slunce jsou ovšem barvy marťanské oblohy. Oba světy mají pochopitelně stejné Slunce. Z Marsu je Slunce vidět asi o polovinu jasné a má 2/3 velikost ve srovnání s jeho vzhledem ze Země. Jemné prachové částice zvířené z povrchu Marsu, které se vznášejí v řídké marťanské atmosféře, jsou bohaté na oxidy železa, které dělají Rudou planetu rudou. Tyto částice absorbují modré sluneční světlo a tudíž dávají marťanské obloze červený nádech, ovšem dopředný rozptyl činí světlo kolem menšího a slabšího marťanského Slunce poměrně modřejší. Hustší atmosféra Země silně rozptyluje modré světlo a činí tak pozemskou oblohu modrou. Ovšem 6. února přilétlo větrem přes Středozemní moře obrovské mračno prachu až do Švýcarských Alp, ztlumilo Slunce a dalo alpskému odpoledni barvy marťanské oblohy. Na druhý den zůstal jen sníh pokrytý načervenalým prachem.

Novinky z Marsu: Zpravodajství z přistání roveru NASA Perseverance.

Seznam odkazů v popisu

  1. Serious-science.org: Jakou barvu má obloha na Marsu?
  2. APOD: 2020-08-02 Dva světy, jedno Slunce
  3. NASA: A Moment Frozen in Time
  4. NASA: Dust Traverses the Atlantic Ocean
  5. NASA: Watch the Feb. 18 Landing Broadcast

Štítky: Mars, Mars, Atmosféra, Atmosféra, Scattering


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »