Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Švýcarské Alpy, marťanská obloha

Uznání a copyright: Jens Bydal

Pohled na zasněžené hory a oblohu byl zachycen 6. února nedaleko Melchsee-Frutt ve středním Švýcarsku na planetě Zemi. Načervenalé denní světlo a namodralá zář kolem odpoledního slunce jsou ovšem barvy marťanské oblohy. Oba světy mají pochopitelně stejné Slunce. Z Marsu je Slunce vidět asi o polovinu jasné a má 2/3 velikost ve srovnání s jeho vzhledem ze Země. Jemné prachové částice zvířené z povrchu Marsu, které se vznášejí v řídké marťanské atmosféře, jsou bohaté na oxidy železa, které dělají Rudou planetu rudou. Tyto částice absorbují modré sluneční světlo a tudíž dávají marťanské obloze červený nádech, ovšem dopředný rozptyl činí světlo kolem menšího a slabšího marťanského Slunce poměrně modřejší. Hustší atmosféra Země silně rozptyluje modré světlo a činí tak pozemskou oblohu modrou. Ovšem 6. února přilétlo větrem přes Středozemní moře obrovské mračno prachu až do Švýcarských Alp, ztlumilo Slunce a dalo alpskému odpoledni barvy marťanské oblohy. Na druhý den zůstal jen sníh pokrytý načervenalým prachem.

Novinky z Marsu: Zpravodajství z přistání roveru NASA Perseverance.

Seznam odkazů v popisu

  1. Serious-science.org: Jakou barvu má obloha na Marsu?
  2. APOD: 2020-08-02 Dva světy, jedno Slunce
  3. NASA: A Moment Frozen in Time
  4. NASA: Dust Traverses the Atlantic Ocean
  5. NASA: Watch the Feb. 18 Landing Broadcast

Štítky: Mars, Mars, Atmosféra, Atmosféra, Scattering


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »