Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Medúza

Uznání a copyright: Josep Drudis

Propletené a zatočené filamenty zářícího plynu naznačují populární název této mlhoviny, Medúza. Tato Medúza, též známá jako Abell 21, je stará planetární mlhovina vzdálená asi 1500 světelných roků v souhvězdí Blíženců (Gemini). Stejně jako její mytologická jmenovkyně je i tato mlhovina spojená s dramatickou transformací. Fáze planetární mlhoviny představuje závěrečnou fázi vývoje hvězd o nízké hmotnosti jako je naše Slunce, když se transformují z rudých obrů na bílé trpaslíky a při tomto procesu odhazují svoje vnější vrstvy. Záři mlhoviny pohání ultrafialové záření horké hvězdy. Hvězda, která se v Medúze transformuje, je ta slabá hvězda u středu jinak celkem jasného srpku. Na hlubokém teleskopickém pohledu z jasného srpku zřetelně sahají nahoru a doprava slabší filamenty. Odhaduje se, že mlhovina Medúza měří něco přes 4 světelné roky.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: Planetary Nebulae
  2. Wikipedia: Medusa
  3. NOAO.edu: A Planetary Nebula Sampler
  4. UCSD.edu: Stellar Evolution I - Solar Type Stars
  5. Wikipedia: Red_giant
  6. GSU.edu: The Electromagnetic Spectrum
  7. AstroDrudis.com: Abell 21. Medusa nebula

Štítky: Abell 21, Medusa nebula, Planetární mlhovina


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »