Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad Zemí v noci II

Uznání videa: NASA, Gateway to Astronaut Photography, ISS Expedition 53; Music: The Low Seas (The 126ers)

Poklidné video planety Země v noci tvoří časosběrné sekvence pořízené v rcoe 2017 z Mezinárodní kosmické stanice. Fanoušci nízké zemské dráhy si mohou užívat pohled na zelené a červené polární záře, které se rozlévají po obloze. Noční scéna vede od severozápadu k jihovýchodu přes Severní Ameriku k Mexickému zálivu a pobřeží Floridy. Druhá sekvence sleduje světla evropských měst, překračuje středozemní moře a přelétá nad jasným Nilem v severní Africe. Z orbitální základny jsou dole vidět náhodné blesky bouřek a nad zakřiveným obzorem Země stoupají hvězdy přes slabé světélkování atmosféry. Vitální údaje planety Země si můžete vždycky ověřit i z domova.

Oslavujte: Den Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Crew Earth Observations Video Page
  2. APOD: 2021-01-14 Polární září zdobená obloha
  3. APOD: 2021-04-18 Duhové světélkování vzduchu nad Azorami
  4. NASA: Earth Now – Climate Change: Vital Signs of the Planet

Štítky: ISS, Night, Země


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »