Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad mraky

Uznání a copyright: Daniele Boffelli

Polární záře se obvykle vyskytují vysoko nad mraky. Polární záře vzniká tehdy, když rychle se pohybující částice vyvržené ze Slunce dopadají do zemské magnetosféry, ze které tyto nabité částice po spirále podél zemského magnetického pole vysoko v atmosféře zasahují atomy a molekuly. Například atom kyslíku září zeleným světlem, které polární záře po takové dodávce energie běžně vyzařují. Nejnižší část polární záře se typicky vyskytuje v asi 100 kilometrech a výše, ovšem většina mraků existuje zhruba pod 10 kilometry. Poměrná výška mraků a polárních září je jasně vidět na snímku pořízeném v roce 2015 z Dyrholaey v Irsku. Odhodlaný astrofotograf tam při pokusu zachytit polární záři nad malebným majákem odolával silným větrům a obloze s přeháňkami a cestou jen náhodou pořídil snímek s protáhlými čočkovitými mraky.

Sledujte APOD na Instagramu: anglicky, persky, indonézsky, persky, nebo portugalsky.

Seznam odkazů v popisu

  1. AtOptics.co.uk: Glowing Gases - Aurorae
  2. NASA: Magnetospheres
  3. NASA: Representation of Earth's Invisible Magnetic Field
  4. NASA: Earth's Atmospheric Layers
  5. LANL.gov: Oxygen
  6. APOD: 2014-11-03 V zelené společnosti: Polární záře nad Norskem
  7. APOD: 2013-06-09 Polární záře nad Norskem
  8. Alaska.edu: AURORA FORECAST
  9. Facebook: Nikon - Foto di danieleboff con #D810 www.nikonclub.it/gallery/1909178/heima-di-danieleboff
  10. Youtu.be: South Iceland by Drone (Seljalandsfoss; Dyrhólaey)
  11. Wikipedia: Iceland
  12. APOD: image/1511/DSC_6447.jpg
  13. Wp.com: Foto: Pes ve větru :-)
  14. QuoteInvestigator.com: Life is What Happens To You While You’re Busy Making Other Plans
  15. APOD: 2009-02-03 Čočkovité mraky nad Washingtonem

Štítky: Polární záře, Mračna, Zemská atmosféra


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »