Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký krvavý Měsíc

Uznání a copyright: Chirag Upreti

Tato jediná expozice z 26. května zachytila, jak se květinový úplněk vynořuje ze stínu Země a západní obloha začíná blednout ranním svítáním. Zatmělý kotouč Měsíce skoro na konci totality je vidět nízko nad obzorem zarámovaný holými duby v národním parku Pinnacles ve střední Kalifornii. Stín Země ovšem není úplně temný. Vnitřní stín, slabě prostoupený slunečním světlem rozptýleným atmosférou, dodává zcela zatmělému Měsíci načervenalý vzhled a velmi dramatickou populární přezdívku Krvavý úplněk. Pohled na úplné zatmění Měsíce přes siluetu sukovitého dubu ho učinil ještě strašidelnější.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Next Full Moon is the Super Flower Blood Moon and an Eclipse
  2. APOD: 2021-05-25 Měsíc při úplném zatmění
  3. APOD: 2021-05-28 Úplné zatmění Měsíce ze Sydney
  4. NASA: May 26, 2021 Total Lunar Eclipse: Telescopic View

Štítky: Lunární zatmění, Tle, Velký


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »