Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Milióny hvězd v Omega Centauri

Uznání a copyright: Ignacio Diaz Bobillo

Asi 15 000 světelných roků vzdálená kulová hvězdokupa Omega Centauri je též známá jako NGC 5139. Kupu zaplňuje v objemu o průměru asi 150 světelných roků asi 10 miliónů hvězd mnohem starších, než je Slunce. Je největší a nejjasnější z asi 200 známých kulových hvězdokup, které sídlí v halo naší Galaxie Mléčné dráhy. Přestože se většina hvězdokup skládá z hvězd stejného věku a složení, tak záhadná Omega Cen vykazuje přítomnost různých populací hvězd s rozptylem stáří a chemického obsahu. Omega Cen může být zbytkem jádra malé galaxie, která se sloučila s Mléčnou dráhou. Na tomto ostrém barevném teleskopickém pohledu lze snadno uvidět rudé obry Omega Centauri (žluté barvy).

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Giant star cluster Omega Centauri
  2. APOD: 2008-09-06 Hejno hvězd
  3. Wikipedia: Globular_clusters
  4. arXiv.org: Abundance analysis of a sample of evolved stars in the outskirts of Omega Centauri
  5. SpaceTelescope.org: Black hole found in enigmatic Omega Centauri
  6. PampaSkies.com: The Colors of Omega Centauri

Štítky: Ngc5139, Omega Centauri, Kulová hvězdokupa


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »