Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Korona úplného zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Helmut Eder

Ten měsíc byl víckrát zvláštní. Toho měsíce nastal úplněk, přesněji květinový úplněk podle této části roku. To ho ale nečinilo nějak zvláštním, úplňky jednou za měsíc nastávají. Ten měsíc ovšem úplněk nastal za superměsíce, což znamená, že plné fáze dosáhnul na své eliptické orbitě při svém největším přiblížení k Zemi. Trochu zvláštní bylo, že se superúplněk jevil o něco větší a jasnější, než průměrný úplněk, takže jsme ho mohli nazvat květinovým superúplňkem. Ten měsíc došlo také k úplnému zatmění Měsíce. Zatmělý Měsíc může vypadat docela zvláštně, temný, nerovnoměrně osvětlený a často červený, někdy se říká krvavě červený. Tudíž se ten měsíc mohlo mluvit o květinovém krvavém superúplňku. Přitom byl ovšem vidět přes řídké mraky. Mraky vytvořily kolem Měsíce slabou koronu, takže nevypadal jen zvláštní, ale i barevný. Byl také zobrazen tak hloubkově, že daleko v pozadí vpravo dole bylo vidět srdce Galaxie Mléčné dráhy. Úplněk, stín, Galaxie i barvy, to vše bylo zachyceno jediným snímkem minulý měsíc nedaleko města Cassilis v Novém Jižním Walesu v Austrálii. (Později spojeno s dvěma snímky dole, které lépe zachycují Mléčnou dráhu.)

Podrobnosti: O zítřejším prstencovém zatmění Slunce.
Galerie: Z úplného zatmění květinového krvavého superúplňku.

Seznam odkazů v popisu

  1. Almanac.com: The Old Farmers Almanac - Flower Moon
  2. Wikipedia: Month
  3. NASA: What is a Supermoon?
  4. NASA: Picture of the Earth and Moon orbit
  5. APOD: 2021-05-25 Měsíc při úplném zatmění
  6. SadAndUseless.com: Foto: Kočička :-)
  7. APOD: 2020-11-11 Barvy Měsíce
  8. AtOptics.co.uk: Ringed Moon - Lunar Corona
  9. APOD: 2015-06-15 Barevná lunární korona
  10. APOD: 2019-04-07 Nádherná obloha ve Štíru
  11. NASA: The Milky Way Galaxy
  12. Wikipedia: Cassilis,_New_South_Wales
  13. Wikipedia: New_South_Wales
  14. Wikipedia: Australia

Štítky: Lunární zatmění, Zatmění, Korona


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »