Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Korona úplného zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Helmut Eder

Ten měsíc byl víckrát zvláštní. Toho měsíce nastal úplněk, přesněji květinový úplněk podle této části roku. To ho ale nečinilo nějak zvláštním, úplňky jednou za měsíc nastávají. Ten měsíc ovšem úplněk nastal za superměsíce, což znamená, že plné fáze dosáhnul na své eliptické orbitě při svém největším přiblížení k Zemi. Trochu zvláštní bylo, že se superúplněk jevil o něco větší a jasnější, než průměrný úplněk, takže jsme ho mohli nazvat květinovým superúplňkem. Ten měsíc došlo také k úplnému zatmění Měsíce. Zatmělý Měsíc může vypadat docela zvláštně, temný, nerovnoměrně osvětlený a často červený, někdy se říká krvavě červený. Tudíž se ten měsíc mohlo mluvit o květinovém krvavém superúplňku. Přitom byl ovšem vidět přes řídké mraky. Mraky vytvořily kolem Měsíce slabou koronu, takže nevypadal jen zvláštní, ale i barevný. Byl také zobrazen tak hloubkově, že daleko v pozadí vpravo dole bylo vidět srdce Galaxie Mléčné dráhy. Úplněk, stín, Galaxie i barvy, to vše bylo zachyceno jediným snímkem minulý měsíc nedaleko města Cassilis v Novém Jižním Walesu v Austrálii. (Později spojeno s dvěma snímky dole, které lépe zachycují Mléčnou dráhu.)

Podrobnosti: O zítřejším prstencovém zatmění Slunce.
Galerie: Z úplného zatmění květinového krvavého superúplňku.

Seznam odkazů v popisu

 1. Almanac.com: The Old Farmers Almanac - Flower Moon
 2. Wikipedia: Month
 3. NASA: What is a Supermoon?
 4. NASA: Picture of the Earth and Moon orbit
 5. APOD: 2021-05-25 Měsíc při úplném zatmění
 6. SadAndUseless.com: Foto: Kočička :-)
 7. APOD: 2020-11-11 Barvy Měsíce
 8. AtOptics.co.uk: Ringed Moon - Lunar Corona
 9. APOD: 2015-06-15 Barevná lunární korona
 10. APOD: 2019-04-07 Nádherná obloha ve Štíru
 11. NASA: The Milky Way Galaxy
 12. Wikipedia: Cassilis,_New_South_Wales
 13. Wikipedia: New_South_Wales
 14. Wikipedia: Australia

Štítky: Lunární zatmění, Zatmění, Korona


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »