Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruhové sluneční halo

Uznání a copyright: Vincenzo Mirabella

Chcete uvidět prstenec kolem Slunce? Na denní obloze je snadné to udělat kdekoliv na světě. Kruhové 22stupňové halo je vidět častěji, než duha a vzniká na vysokých mracích cirrus na náhodně orientovaných ledových krystalcích. Jedno takové halo zachytila fotografie chytrým telefonem 29. května nedaleko italského Říma. Když si například špičkou prstu pečlivě zakryjete Slunce, tak to většinou stačí a uvidíte běžný jasný prstenec halo. Charakteristický úhlový poloměr halo přibližně odpovídá rozpětí vaší ruky od palce po malíček na konci natažené paže. Chtěli byste ale uvidět ohnivý prstenec při zatmění? To je už těžší. Velkolepá prstencová fáze dnešního (10. června) zatmění Slunce, známá jako ohnivý prstenec bude krátce viditelná pouze tehdy, pokud budete stát v úzké dráze stínu Měsíce, která prochází nad částmi severní Kanady, Grónska, Arktidy a východního Ruska. Z rozsáhlejších oblastí včetně severní Asie, Evropy a některých částí USA, je však zatmění Slunce vidět jako částečné.

Seznam odkazů v popisu

  1. AtOptics.co.uk: Observing Halos - Checklist
  2. AtOptics.co.uk: Halo photography
  3. AtOptics.co.uk: 22 degree Halo
  4. APOD: 2020-06-15 Východ prstencového zatmění Slunce
  5. NASA: June 10, 2021 Eclipse
  6. Facebook: APOD.Sky: Annular Solar Eclipse of 2020 June
  7. Wikipedia: Solar_eclipse_of_June_10,_2021

Štítky: Halo, Led, 22 degree, Slunce


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »