Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruhové sluneční halo

Uznání a copyright: Vincenzo Mirabella

Chcete uvidět prstenec kolem Slunce? Na denní obloze je snadné to udělat kdekoliv na světě. Kruhové 22stupňové halo je vidět častěji, než duha a vzniká na vysokých mracích cirrus na náhodně orientovaných ledových krystalcích. Jedno takové halo zachytila fotografie chytrým telefonem 29. května nedaleko italského Říma. Když si například špičkou prstu pečlivě zakryjete Slunce, tak to většinou stačí a uvidíte běžný jasný prstenec halo. Charakteristický úhlový poloměr halo přibližně odpovídá rozpětí vaší ruky od palce po malíček na konci natažené paže. Chtěli byste ale uvidět ohnivý prstenec při zatmění? To je už těžší. Velkolepá prstencová fáze dnešního (10. června) zatmění Slunce, známá jako ohnivý prstenec bude krátce viditelná pouze tehdy, pokud budete stát v úzké dráze stínu Měsíce, která prochází nad částmi severní Kanady, Grónska, Arktidy a východního Ruska. Z rozsáhlejších oblastí včetně severní Asie, Evropy a některých částí USA, je však zatmění Slunce vidět jako částečné.

Seznam odkazů v popisu

  1. AtOptics.co.uk: Observing Halos - Checklist
  2. AtOptics.co.uk: Halo photography
  3. AtOptics.co.uk: 22 degree Halo
  4. APOD: 2020-06-15 Východ prstencového zatmění Slunce
  5. NASA: June 10, 2021 Eclipse
  6. Facebook: APOD.Sky: Annular Solar Eclipse of 2020 June
  7. Wikipedia: Solar_eclipse_of_June_10,_2021

Štítky: Halo, Led, 22 degree, Slunce


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »