Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruhové sluneční halo

Uznání a copyright: Vincenzo Mirabella

Chcete uvidět prstenec kolem Slunce? Na denní obloze je snadné to udělat kdekoliv na světě. Kruhové 22stupňové halo je vidět častěji, než duha a vzniká na vysokých mracích cirrus na náhodně orientovaných ledových krystalcích. Jedno takové halo zachytila fotografie chytrým telefonem 29. května nedaleko italského Říma. Když si například špičkou prstu pečlivě zakryjete Slunce, tak to většinou stačí a uvidíte běžný jasný prstenec halo. Charakteristický úhlový poloměr halo přibližně odpovídá rozpětí vaší ruky od palce po malíček na konci natažené paže. Chtěli byste ale uvidět ohnivý prstenec při zatmění? To je už těžší. Velkolepá prstencová fáze dnešního (10. června) zatmění Slunce, známá jako ohnivý prstenec bude krátce viditelná pouze tehdy, pokud budete stát v úzké dráze stínu Měsíce, která prochází nad částmi severní Kanady, Grónska, Arktidy a východního Ruska. Z rozsáhlejších oblastí včetně severní Asie, Evropy a některých částí USA, je však zatmění Slunce vidět jako částečné.

Seznam odkazů v popisu

  1. AtOptics.co.uk: Observing Halos - Checklist
  2. AtOptics.co.uk: Halo photography
  3. AtOptics.co.uk: 22 degree Halo
  4. APOD: 2020-06-15 Východ prstencového zatmění Slunce
  5. NASA: June 10, 2021 Eclipse
  6. Facebook: APOD.Sky: Annular Solar Eclipse of 2020 June
  7. Wikipedia: Solar_eclipse_of_June_10,_2021

Štítky: Halo, Led, 22 degree, Slunce


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »