Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Korona úplného zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Helmut Eder

Ten měsíc byl víckrát zvláštní. Toho měsíce nastal úplněk, přesněji květinový úplněk podle této části roku. To ho ale nečinilo nějak zvláštním, úplňky jednou za měsíc nastávají. Ten měsíc ovšem úplněk nastal za superměsíce, což znamená, že plné fáze dosáhnul na své eliptické orbitě při svém největším přiblížení k Zemi. Trochu zvláštní bylo, že se superúplněk jevil o něco větší a jasnější, než průměrný úplněk, takže jsme ho mohli nazvat květinovým superúplňkem. Ten měsíc došlo také k úplnému zatmění Měsíce. Zatmělý Měsíc může vypadat docela zvláštně, temný, nerovnoměrně osvětlený a často červený, někdy se říká krvavě červený. Tudíž se ten měsíc mohlo mluvit o květinovém krvavém superúplňku. Přitom byl ovšem vidět přes řídké mraky. Mraky vytvořily kolem Měsíce slabou koronu, takže nevypadal jen zvláštní, ale i barevný. Byl také zobrazen tak hloubkově, že daleko v pozadí vpravo dole bylo vidět srdce Galaxie Mléčné dráhy. Úplněk, stín, Galaxie i barvy, to vše bylo zachyceno jediným snímkem minulý měsíc nedaleko města Cassilis v Novém Jižním Walesu v Austrálii. (Později spojeno s dvěma snímky dole, které lépe zachycují Mléčnou dráhu.)

Podrobnosti: O zítřejším prstencovém zatmění Slunce.
Galerie: Z úplného zatmění květinového krvavého superúplňku.

Seznam odkazů v popisu

  1. Almanac.com: The Old Farmers Almanac - Flower Moon
  2. Wikipedia: Month
  3. NASA: What is a Supermoon?
  4. NASA: Picture of the Earth and Moon orbit
  5. APOD: 2021-05-25 Měsíc při úplném zatmění
  6. SadAndUseless.com: Foto: Kočička :-)
  7. APOD: 2020-11-11 Barvy Měsíce
  8. AtOptics.co.uk: Ringed Moon - Lunar Corona
  9. APOD: 2015-06-15 Barevná lunární korona
  10. APOD: 2019-04-07 Nádherná obloha ve Štíru
  11. NASA: The Milky Way Galaxy
  12. Wikipedia: Cassilis,_New_South_Wales
  13. Wikipedia: New_South_Wales
  14. Wikipedia: Australia

Štítky: Lunární zatmění, Zatmění, Korona


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »