Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přelet zatmění

Uznání a copyright: Zev Hoover, Christian Lockwood, and Zoe Chakoian

10. června přešel před Sluncem nov. Měsíc je vidět v siluetě, pouze dva dny po dosažení apogea, nejvzdálenějšího bodu na jeho eliptické dráze, takže jeho malá úhlová velikost pomohla vytvořit prstencové zatmění Slunce. Krátká, ale velkolepá fáze prstenového zatmění ukázala z úzké, severní dráhy stínu po Zemi jasný sluneční disk zvaný ohnivý prstenec. Zamračená časná ranní obloha na východoamerickém pobřeží ovšem kazila pohled na částečně zatměné Slunce. Společný východ Měsíce a Slunce zachytila sekvence snímků kolem maxima zatmění na digitálním kompozitu, jak byl vidět z pláže Quincy Beach na jih od Bostonu v Massachusetts. Šťastnou náhodou pořízená sekvence sleduje zvlněnou dráhu ptáka v letu, který se připojil k siluetě Měsíce s vycházejícím Sluncem.
Oprava: Na překlep upozornil Petr Zoufalý

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: 2021 Annular Solar Eclipse
  2. FourmiLab.ch: Lunar Perigee and Apogee Calculator
  3. Flickr.com: NASA HQ PHOTO - Photostream
  4. Facebook: Fiddleoak: Shot of the partial annular eclipse as viewed from Quincy Beach on June 10th, 2021 at roughly 5:35am.

Štítky: Částečné, Sluneční zatmění, Ase, Annular, Odzemí


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »