Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ prstencového zatmění Slunce

Uznání videa: Colin Legg & Geoff Sims; Music: Peter Nanasi

Co vychází na obzoru? To je Slunce. Většina východů Slunce tak nevypadá, protože Měsíc většinou není součástí východu Slunce. Toho časného rána 10. května 2013 byl ovšem Měsíc při pohledu ze Západní Austrálie mezi Zemí a Sluncem a Slunce vycházelo. Vycházející Slunce bylo v tu dobu zakryto nejen Měsícem, ale také docela pozemskými mraky, takže pro neinformované bylo docela těžké rozumět tomu, co se děje. Při prstencovém zatmění je Měsíc příliš daleko od Země, než aby zakryl celé Slunce a tak ponechává ohnivý prstenec, ve kterém kolem měsíčního okraje proudí sluneční paprsky. Na časosběrném videu je zatmění také zaznamenáno skrz vysokou refrakci zemské atmosféry těsně nad obzorem, což činí neobvyklý východ Slunce a Měsíce také zploštělým. Jak video postupuje a Slunce vychází, tak se Slunce a Měsíc začínají oddělovat. Tento víkend nastane nové prstencové zatmění Slunce, které bude vidět z centrální Afriky, Arabského poloostrova a z úzkého pásu přes Ázii, přičemž z většiny východní polokoule Země bude možné vidět částečné zatmění Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Western_Australia
  2. Wikipedia: Australia
  3. NASA: Sun - Our Star
  4. APOD: 2013-05-13 Částečné zatmění Slunce s letadlem
  5. Tadst.com: annular-solar-eclipse.png
  6. NASA: Earth
  7. APOD: 2017-03-01 Zatmění Slunce s ohnivým prstencem perel
  8. Youtube.com: A Ring of Fire Sunrise Solar Eclipse
  9. APOD: 2019-12-28 Zborcený východ zatmělého Slunce
  10. SeniorCatWellness.com: Foto: kočička naznak :-)
  11. TimeAndDate.com: June 21, 2020 Annular Solar Eclipse
  12. Wikipedia: Arabian_Peninsula
  13. Wikipedia: Eastern_Hemisphere
  14. APOD: 2019-12-27 Sekvence částečně zatmělého Slunce s odrazem

Štítky: Annular eclipse, Východ slunce, Sluneční zatmění


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »