Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění Slunce s letadlem

Uznání a copyright: Phillip Calais

Právě osm minut po východu Slunce minulý týden byly před ním čtyři věci. Tou největší a nejpozoruhodnější byl pozemský Měsíc, který při svém pohybu zakrýval velkou část dolního okraje Slunce, jak bylo vidět z Fremantle v Austrálii. To se ovšem čekalo, jelikož snímek byl pořízen při částečném zatmění Slunce, které v některých místech nechalo sluneční světlo proudit ze všech stran kolem celého Měsíce. Další věcí byl pás mraků, který Slunce vodorovně rozdělil a ukázal zajímavou vnitřní vertikální strukturu. Za třetí věc by se dala považovat zemská atmosféra, která zeslabila jas Slunce, přičemž fluktuace hustoty způsobily, že se okraje Slunce třpytily. K fotografovi nejbližší, ale nejméně očekávaným zakrývačem Slunce bylo letadlo. Je docela možné, že pasažéři na obou stranách letadla přemítali o neobvyklém pohledu, který byl ovšem vidět pouze z oken směřujících k východu.

Cosmonova: Editor APODu bude mít 28. května. ve Švédsku přednášku

Štítky: Sluneční zatmění, Airplane, Partial eclipse


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »