Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tvář na Marsu

Uznání: NASA, Viking 1 Orbiter

Nebylo by zábavné, kdyby mraky byly hrady? Nebylo by zábavné, kdyby prádlo na židli v ložnici bylo superhrdinou? Nebylo by zábavné, kdyby skalní mesas na Marsu byly meziplanetárními pomníky lidské tváře? Mraky jsou však plynoucí kapky vody a ledu. Prádlo je bavlna, vlna nebo plast, utkaná do oděvů. Slavné marťanské skalní mesas známé jako Tvář na Marsu vypadají při zřetelnějším pohledu na lepších snímcích zcela přirozeně. Je realita nudná? Nikdo neví, proč z některých mraků prší. Nikdo neví, zda se na Marsu někdy vyvinul život. Nikdo neví, proč prádlo na židli v ložnici voní po zázvorovém pivu. Vědecký výzkum může nejen vyřešit záhady, ale může odhalit nové poznatky, ještě větší záhady a ještě hlubší otázky. Jak lidstvo zkoumá náš vesmír, tak zábava prostřednictvím objevů možná teprve začíná.

Seznam odkazů v popisu

  1. BoredPanda.com: 121 Amazing Clouds That Look Like Dragons, Dogs And Dinosaurs
  2. Youtu.be: Joni Mitchell - Both Sides Now (Live, 1970)
  3. Reddit.com: We all have the laundry chair right?
  4. Wikipedia: Superhero
  5. NASA: PIA01141: Geologic 'Face on Mars' Formation
  6. NASA: Mars - The Red Planet
  7. NASA: How Do Clouds Form?
  8. APOD: 2001-05-28 Tvář na Marsu zblízka
  9. APOD: 2006-09-26 Mars Express: Návrat do Cydonie
  10. CatingtonPost.com: Foto: Hlava kočičky :-)
  11. PhysicsWorld.com: It’s raining again
  12. NASA: 100th Anniversary of the Shapley - Curtis Great Debate
  13. TheGoodsCentsCompany.com: TGSC Information System
  14. GoodReads.com: T.S. Eliot: Quotable Quote
  15. NASA: Big Questions
  16. NASA: Solar System Exploration
  17. APOD: 2020-01-21 Parker: Zvuky slunečního větru
  18. APOD: 2018-04-29 Tuláci

Štítky: Mars, Cydonia, Pareidolie


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 220P/McNaught zjasnila

Snímek komety 220P/McNaught. V době fotografování procházela souhvězdím Velryby, poblíž hranice s Beranem. Oproti konci července zjasnila zhruba o 6 magnitud.

Další informace »