Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V Mléčné dráze

Uznání a copyright: Rolf Weisenfeld

Po Mléčné dráze se nedá chodit. Přesto ji můžete pod tmavou oblohou zkoumat. Bledá světelná stopa, která se za tmavé bezměsíčné noci táhne oblohou, se očím jeví jako cesta po obloze. Zářící nebeský pás je slabé společné světlo vzdálených hvězd, které protínají pásy neprůhledných mračen mezihvězdného prachu. Leží v rovině naší domovské galaxie, která se tak jmenuje proto, že vypadá jako dráha z mléka. Od Galileových dob je pozorovatelům dalekohledy zřejmé, že je Mléčná dráha plná nesčetných hvězd a jiných kosmických divů.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2013-06-01 Mléčná pěšina
  2. AstroBin.com: RolfW: Observing Milkyway
  3. NASA: How Many Stars in the Milky Way?
  4. NASA: The Milky Way Galaxy
  5. Wikipedia: Sidereus_Nuncius#Stars
  6. IlluminatedUniverse.org: Translating Cosmic Light

Štítky: Mléčná dráha, Galileo, Congeries


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »