Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AR2835: Ostrovy ve fotosféře

Uznání a copyright: Michael Teoh, Heng Ee Observatory, Penang, Malaysia

Sluneční skvrny jsou tmavé ostrovy planetárních rozměrů ve sluneční fotosféře, v jasném povrchu Slunce, obklopené mořem žhavého plazmatu a ukotvené silným magnetickým polem. Sluneční skvrny se nacházejí v aktivních oblastech a jeví se tmavé jen proto, že jsou při teplotě asi 4000 Kelvinů o něco chladnější než okolní sluneční povrch o teplotě 6000 Kelvinů. Tyto sluneční skvrny se nacházejí v aktivní oblasti AR2835. Na ostrém podrobném teleskopickém snímku z 1. července je v zorném poli o průměru asi 150 000 kilometrů, tedy přes deset průměrů Země největší aktivní oblast, která nyní přechází přes Slunce, AR2835. Sluneční aktivní oblasti se silnými magnetickými poli jsou často zodpovědné za sluneční vzplanutí a za výrony koronální hmoty, což jsou bouře, které ovlivňují kosmické počasí poblíž planety Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Layers of the Sun
  2. PBS.org: Sun Lab
  3. NASA: The Dynamic Solar Magnetic Field with Introduction
  4. NASA: Why are sunspots dark?
  5. Wikipedia: Kelvin
  6. NASA: SDO | Solar Dynamics Observatory
  7. Ucar.edu: Active Regions on the Sun
  8. NASA: What Is Space Weather?
  9. SpaceWeather.com: What's up in space

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční skvrna


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »