Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Selfíčko Perseverance s Ingenuity

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Při 46. solu (6. dubna 2021) rover Perseverance zvednul svoje rameno, aby si pořídil svoje první selfíčko na Marsu. Kamera WATSON na konci ramene byla navržena na pořizování snímků marťanských kamenů a podrobností na povrchu a nikoliv na rychlé fotky přátel a usměvavých tváří. Nakonec bylo zapotřebí týmové práce a týdnů plánování času na Marsu naprogramovat složitou sérii expozic a pohybů kamery, aby byl zachycen rover Perseverance a jeho okolí. Výsledných 62 snímků bylo složeno do podrobné mozaiky, do jednoho z nejsložitějšího vůbec kdy pořízeného selfíčka marťanského roveru. V této verzi selfíčka se přístroje Mastcam-Z a SuperCam dívají směrem ke kameře WATSON a ke konci nataženého ramene roveru. Asi 4 metry od Perseverance je vidět doprovod, marťanský vrtulníček Ingenuity.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Perseverance's Selfie with Ingenuity
  2. NASA: Mars 2020 Mission
  3. NASA: MARS HELICOPTER

Štítky: Perseverance, Ingenuity, Mars


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »