Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Selfíčko Perseverance s Ingenuity

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Při 46. solu (6. dubna 2021) rover Perseverance zvednul svoje rameno, aby si pořídil svoje první selfíčko na Marsu. Kamera WATSON na konci ramene byla navržena na pořizování snímků marťanských kamenů a podrobností na povrchu a nikoliv na rychlé fotky přátel a usměvavých tváří. Nakonec bylo zapotřebí týmové práce a týdnů plánování času na Marsu naprogramovat složitou sérii expozic a pohybů kamery, aby byl zachycen rover Perseverance a jeho okolí. Výsledných 62 snímků bylo složeno do podrobné mozaiky, do jednoho z nejsložitějšího vůbec kdy pořízeného selfíčka marťanského roveru. V této verzi selfíčka se přístroje Mastcam-Z a SuperCam dívají směrem ke kameře WATSON a ke konci nataženého ramene roveru. Asi 4 metry od Perseverance je vidět doprovod, marťanský vrtulníček Ingenuity.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Perseverance's Selfie with Ingenuity
  2. NASA: Mars 2020 Mission
  3. NASA: MARS HELICOPTER

Štítky: Perseverance, Ingenuity, Mars


42. vesmírný týden 2025

42. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 10. do 19. 10. 2025. Měsíc je vidět nad ránem a po poslední čtvrti bude ubývat k novu. Jeho světlo nebude večer rušit pozorování komet. Jasnější je C/2025 A6 (Lemmon), o něco slabší C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc, Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je zatím málo aktivní. SpaceX plánuje opět testovat Super Heavy Starship při letu IFT-11. Před 50 lety byla vypuštěna první plně operační geostacionární meteorologická družice GOES-1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zatmění měsíce

20:50

Další informace »