Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Láska a válka za měsíčního světla

Uznání a copyright: Shi Huan

Na poklidném pohledu na oblohu 11. července z provincie Lualaba v Demokratické republice Kongo na planetě Zemi jsou spolu za měsíčního světla vidět po římské bohyni lásky pojmenovaná Venuše a jmenovec boha války Mars. Expozice pořízená na západní soumračné obloze krátce po západu Slunce zaznamenala také zemský svit, který ozařuje jinak tmavý povrch mladého srpku Měsíce. Měsíc se samozřejmě už posunul dál. Venuše však stále září na západě jako večernice, třetí nejjasnější objekt na pozemské obloze po Slunci a samotném Měsíci. Mars se k té jasné planetě, k brilantní Venuši nad ním, ještě více přiblížil a 13. července byl od ní už jen asi průměr Měsíce daleko. Mars se od té doby se od mnohem jasnější Venuše za soumraku vzdálil, ale obě tělesa se blíží k jasné hvězdě Regulus. Regulus je alfa hvězda souhvězdí Lva, nachází se už nahoře mimo snímek a v nadcházejících dnech očekává na soumračné obloze návštěvu Venuše a poté Marsu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth's Moon
  2. Wikipedia: Venus_(mythology)
  3. Wikipedia: Mars_(mythology)
  4. APOD: 2021-07-10 Merkur a Da Vinciho svit
  5. NASA: Welcome to Starchild
  6. UToronto.ca: The Evening Star: Poem by Longfellow, Henry Wadsworth (1807 - 1882)
  7. EarthSky.org: Young Moon Returns July 11, Venus And Mars Conjunction
  8. EarthSky.org: Venus, Regulus In Conjunction On July 21
  9. NASA: NASA Selects 2 Missions to Study ‘Lost Habitable’ World of Venus

Štítky: Venuše, Mars, Měsíc, Konjunkce, Zemský svit


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »