Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie v Andromedě ultrafialově

Uznání: NASA, JPL-Caltech, GALEX

Jak vypadá Galaxie v Andromedě v ultrafialovém světle? Kolem galaktického středu krouží převažující mladé modré hvězdy. Galaxie v Andromedě je též známá jako M31, je zhruba 2,5 milionů světelných roků daleko, takže na velkou galaxii je opravdu hned vedle. Galaxie měří asi 230 000 světelných roků a družicový dalekohled NASA GALEX (Galaxy Evolution Explorer) musel pořídit v roce 2003 11 snímků v ultrafialovém světle, aby mohl vzniknout tento nádherný portrét této spirální galaxie. Zatímco na snímcích ve viditelném světle vystupují její spirální ramena, tak v ultrafialovém světle vypadají spíše jako prstence. Prstence jsou místy intenzivní tvorby hvězd a považují se za důkaz, že se Andromeda před více než 200 milióny let srazila se svou menší sousední eliptickou galaxií M32. Galaxie v Andromedě a naše vlastní srovnatelně velká galaxie Mléčná dráha jsou nejhmotnějšími členy Místní skupiny galaxií a za několik miliard let se mají srazit, možná v době, kdy se atmosféra našeho Slunce rozepne a pohltí Zemi.
Oprava: Na překlep upozornil Petr Zoufalý.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Andromeda_Galaxy
 2. APOD: 2020-09-25 Měsíc a Andromeda
 3. NASA: NASA Lends Galaxy Evolution Explorer to Caltech
 4. NASA: Ultraviolet Waves
 5. Wikipedia: Spiral_galaxy
 6. APOD: 2018-12-17 M31: Galaxie v Andromedě
 7. NASA: Swift's UV portrait of the Andromeda Galaxy
 8. FrontiersIn.org: How Do Stars Form?
 9. NASA: Messier 32
 10. APOD: 2020-04-26 Edwin Hubble objevil Vesmír
 11. NASA: The Milky Way Galaxy
 12. AtlasOfTheUniverse.com: Místní skupina
 13. Harvard.edu: The collision between the Milky Way and Andromeda
 14. Wikipedia: Future_of_Earth
 15. PhotoBest1.com: Foto: Kočička :-)

Štítky: GALEX, M31, Ultrafialový


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »