Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblovo ultrahluboké pole ve světle a zvuku

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Sonification: G. Salvesen (UCSB); Data: M. Rafelski et al.

Slyšeli jste o Hubblově ultrahlubokém poli? Ať tak či onak, takto jste nejspíš o něm neslyšeli, položte prosím kurzor na snímek a poslouchejte! Hubblovo ultrahluboké pole HUDF (Hubble Ultra-Deep Field) bylo vytvořeno v letech 2003-2004, když Hubblův kosmický dalekohled dlouhou dobu zíral do téměř prázdného a tak vzdáleného prostoru, že se staly viditelné i slabé galaxie. HUDF je jedním z nejslavnějších astronomických snímků a zde je vidět oživený s ozvučenými vzdálenostmi. Po najetí na galaxii se zahraje tón, který přibližně odpovídá jejímu rudému posuvu. Jelikož se rudé posuvy posouvají k červenému konci světelného spektra, tak jsou zde vyjádřeny posunutím tónů k dolnímu konci zvukového spektra. Čím je galaxie vzdálenější, tím větší je její kosmologický rudý posuv (i když se jeví jako modrá) a tím nižší tón se zahraje. Průměrná galaxie v HUDF je vzdálená asi 10,6 miliardy světelných roků a zní jako F#. Jakou nejvzdálenější galaxii dokážete najít?
Poznámka překladatele: Dnešní APOD využívá tag IFRAME, ovšem na serveru NASA je zřejmě nastavení 'X-Frame-Options' na 'sameorigin', což znamená, že se stránka na jiném serveru nedá zobrazit. Doporučuji proto podívat se přímo na originální stránku.

Poznámka: Zvuk uslyšíte jenom na některých prohlížečích.

Seznam odkazů v popisu

 1. PinImg.com: Foto: Kočička se sluchátky :-)
 2. Wikipedia: Hubble_Ultra-Deep_Field
 3. NASA: Hubble Space Telescope
 4. ESAHubble.org: The Hubble Deep Fields
 5. APOD: 2004-03-09 Hubblovo ultra hloubkové pole
 6. Wikipedia: Musical_note
 7. Youtube.com: Redshift - Sixty Symbols
 8. NASA: Introduction to the Electromagnetic Spectrum
 9. UNSW.edu.au: What is a Sound Spectrum?
 10. APOD: 2013-04-08 Tabulka rudého posuvu pro náš vesmír
 11. APOD: 2020-07-26 Let Hubblovým ultrahlubokým polem
 12. Harvard.edu: Chandra: Note on Cosmic Distances
 13. Wikipedia: Piano_key_frequencies
 14. Apod.com: APOD: The Hubble Ultra Deep Field in Light and Sound (2021 Aug 02)

Štítky: Galaxie, Sonifikace, Hubblovo hloukové pole


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »