Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida dole

Uznání: NASA ISS Expedition 28 Crew, Ron Garan

Pozemšťané obvykle pozorují meteorické roje pohledem vzhůru. Tento pozoruhodný pohled na Perseidu zachytil 13. srpna 2011 americký kosmonaut Ron Garan při pohledu dolů. Z Garanovy perspektivy na palubě Mezinárodní kosmické stanice, která obíhá ve výšce asi 380 km, jsou Perseidy vidět pod ním jako rozžhavený prach z komety Swift-Tuttle, který zametá Země. Svítící zrnka prachu se pohybují hustší atmosférou ve výšce asi 100 kilometrů nad povrchem Země rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu. Tady je záblesk meteoru vidět jako na dlani napravo od středu záběru, pod zakřiveným okrajem Země a vrstvou nazelenalého světélkování vzduchu, kousek pod jasnou hvězdou Arcturus. Chcete sledovat nějaký meteorický roj? Máte štěstí, protože tento týden vrcholí meteorický roj Perseid 2021. Letos by z tmavých míst pod jasnou oblohou měly být vidět i poměrně slabé meteory, protože většinou nebude rušit jasný Měsíc.

Pozoruhodná podání snímků Perseid do APODu v letech: 2018, 2019, 2020.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: Watching Meteors From the Space Station
 2. Wikipedia: Ronald_J._Garan_Jr.
 3. APOD: 2000-11-29 Leonidy z oběžné dráhy
 4. APOD: 2016-04-18 Mezinárodní kosmická stanice nad Zemí
 5. Wikipedia: Incandescence
 6. NASA: What Is a Meteor Shower?
 7. NASA: Spaceships, Meteors, and Moonlight
 8. NASA: Perseids
 9. NASA: Why NASA Watches Airglow, the Colors of the (Upper Atmospheric) Wind
 10. SolStation.com: Arcturus
 11. Youtu.be: What's Up: August 2021 Skywatching Tips from NASA
 12. IstockPhoto.com: _Máte_štěstí_
 13. Wikipedia: Perseids
 14. NASA: _Letos_
 15. APOD: 2020-08-10 Perseidy z Persea

Štítky: ISS, Perseids meteor shower, Kosmická stanice


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »