Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrý úplněk v přehnaných barvách

Uznání a copyright: Robert Fedez

Měsíc je normálně vidět v jemných odstínech šedé nebo zlatavé barvy. Aby mohl vzniknout teleskopický obraz pestrobarevné měsíční krajiny ve fázi úplňku, tak byly malé, ale měřitelné barevné rozdíly velice zvýrazněny. Barevné rozdíly odrážejí skutečné rozdíly chemického složení lunárního povrchu. Modré odstíny ukazují oblasti bohaté na titan, zatímco oranžové a fialové barvy znamenají oblasti na titan a železo poměrně chudé. Modrá oblast vpravo nahoře je dobře známé Moře Klidu, neboli Mare Tranquillitatis. Vpravo dole vybíhají z 85 kilometrů velkého paprsčitého kráteru Tycho přes oranžově zbarvenou jižní měsíční vysočinu bílé paprsky. Úplněk z počátku tohoto měsíce by se dal považovat modrý úplněk této sezóny, jelikož byl třetím ze čtyř úplňků, které nastaly během severního léta (a tedy jižní zimy). Na kompozitním obrazu z 272 snímků je vidět, že úplněk je sice vždy modrý, ale ne dost, abychom nad tím jásali.

Téměř v hyperprostoru: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2020-11-11 Barvy Měsíce
  2. APOD: 2003-11-09 Krajina Apolla 17: Velkolepá pustina
  3. APOD: 2003-08-29 Měsíc minerálů
  4. StackPathCDN.com: Foto: Přehnaně velký pes :-)
  5. NASA: Earth's Moon
  6. Hawaii.edu: Recipe for High-Titanium Lunar Magmas
  7. USGS.gov: Find-A-Feature: Red Rocks
  8. NASA: Wide Awake on the Sea of Tranquillity
  9. Wikipedia: Mare_Tranquillitatis
  10. NASA: Tycho Crater on the Moon (Labeled)
  11. Wikimedia: Moon_names.svg
  12. Wikipedia: Blue_moon#Seasonal
  13. SkyAndTelescope.org: IT’S THE BLUE MOON . . . THE “TRUE” BLUE MOON!
  14. EarthSky.org: We’ll Have A Blue Moon This Weekend
  15. Wiktionary.org: ooh

Štítky: Blue moon, Úplněk, Přehnané barvy, Přehnané barvy


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »