Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Falcon 9

Uznání a copyright: Dennis Huff

Ne, to není nejnovější snímek vzdálené galaktické mlhoviny z Hubblova kosmického dalekohledu, to je ozářené mračno plynu a prachu, ze kterého se radovali pozorovatelé časně ráno 29. srpna na kosmickém pobřezí. Snímek byl pořízen ve 3:17 ráno z parku Space View Park v Titusville na Floridě. Bylo to asi 3 minuty po startu rakety SpaceX Falcon 9 mise CRS-23 určené k zásobování Mezinárodní kosmické stanice. Snímek zachytil unášenou vlečku kouře a plyny uvolněné z odděleného prvního a druhého stupně rakety stoupající ke stále ještě tmavé obloze. Ta jasná tečka níže je druhý stupeň, který pokračuje na nízkou oběžnou dráhu Země. Horní tečka je první stupeň rakety právě při návratovém zážehu. První stupeň se vrátil a úspěšně přistál na nejnovější autonomní přistávací plošině v Atlantiku A Short Fall of Gravitas.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-10-12 Mlhovina Falcon 9
  2. Zenfolio.com: Dennis Huff: Dragon CRS-23 (Falcon 9) August 29, 2021
  3. NASA: SpaceX CRS-23 Mission Overview
  4. NASA: SpaceX Cargo Dragon Successfully Docks to Station
  5. APOD: 2018-01-13 Start a přistání
  6. Wikipedia: Autonomous_spaceport_drone_ship

Štítky: Falcon 9, Falcon 9, Raketa, Raketa, Crs-23, Crs-23, Gravitas, Gravitas


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »