Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7023: Mlhovina Kosatec

Uznání a copyright: Satwant Kumar

Tato kosmická mračna vykvetla ve vzdálenosti 1300 světelných roků od nás, v úrodných hvězdných polích souhvězdí Kefea (Cepheus). NGC 7023 se též říká mlhovina Kosatec a není jedinou mlhovinou, která vyvolává představu květin. Hloubkový teleskopický snímek ukazuje škálu barev a symetrií mlhoviny Kosatec ponořené do okolních polí mezihvězdného prachu. Uvnitř samotného Kosatce obklopuje prachový materiál mlhoviny horkou mladou hvězdu. Dominantní barva této jasnější reflexní mlhoviny je modrá, která je charakteristická pro prachová zrnka odrážející světlo hvězdy. Centrální vlákna reflexní mlhoviny září slabou načervenalou fotoluminiscencí, protože některá prachová zrnka účinně přeměňují neviditelné ultrafialové záření hvězdy na viditelné červené světlo. Infračervená pozorování ukazují, že mlhovina obsahuje složité molekuly uhlíku známé jako PAHs (Polycyclic aromatic hydrocarbons). Prachově modré okvětní lístky mlhoviny Kosatec se prostírají přes asi šest světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. HawAstSoc.org: Cepheus -- Father of Andromeda
  2. UniverseToday.com: NGC 7023 – ‘Iris From The Dust’ by Kent Wood
  3. APOD: 2008-02-14 Růžice s dlouhým stonkem
  4. AstroBin.com: Satwant Kumar: Core of Iris ( NGC 7023 ) in LHaRGB
  5. SpaceTelescope.org: Blushing dusty nebula
  6. Harvard.edu: The Extended Red Emission Filaments in NGC 2023
  7. U-Strasbg.fr: New PAH mode at 16.4 mu m
  8. CalTech.edu: Spitzer Learns About Carbon's Cosmic Life

Štítky: Ngc7023, Iris Nebula, Prach, Reflekční mlhovina, Photoluminesence, Ere


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »