Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Image Credit: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Mindaugas Macijauskas

Planeta Saturn je na pozemské noční obloze stále jasná a pěkné pohledy dalekohledem na ni a její krásné prstence ji často činí hvězdu večerních pozorování. Ovšem takový úžasný pohled na Saturnovy prstence a jeho noční stranu není možný z dalekohledů, které jsou blíže ke Slunci, než se nachází tato vnější planeta. Ty mohou ukázat jenom Saturnův den. Tento snímek Saturnova srpku osvětleného slunečním světlen s nočním stínem na jeho širokém a komplexním systému prstenců zachytila kosmická sonda Cassini. Kosmická sonda Cassini z planety Země po celých 13 let měla za svůj domov orbitu kolem Saturnu, než se 15. září 2017 přímo pohroužila do jeho atmosféry. Monumentální mozaika se skládá ze snímků, které pořídila širokoúhlá kamera sondy Cassini pouhé dva dny před jejím závěrečným velkým finále. Noc na Saturn zase nebude vidět až do té doby, dokud se zase odtamtud neozve nějaká jiná kosmická sonda ze Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Fomalhaut, Loneliest Star, Near Jupiter And Saturn In 2021
  2. NASA: Night Sky Network: Clubs & Events
  3. SpaceTelescope.org: Hubble Reveals Latest Portrait of Saturn
  4. APOD: 2017-09-26 Poslední portrét Saturnu s prstenci z Cassini
  5. NASA: PIA17218: A Farewell to Saturn
  6. NASA: Cassini: The Grand Finale
  7. NASA: NASA's Dragonfly Will Fly Around Titan Looking for Origins, Signs of Life

Štítky: Saturn, Prstence, Cassini, Party, La noche


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »