Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa s Rosettou v dohledu

Uznání a copyright: Rolando Ligustri (CARA Project, CAST)

Před hvězdami pozadí v souhvězdí Býka (Taurus) a dokonce ještě slabšími galaxiemi na tomto teleskopickém snímku ze 7. září prolétá slabá kometa Čurjumov-Gerasimenko(vá) (67P). Tato asi 4 kilometry velká kometa s jádrem ze dvou laloků se asi před 5 lety stala místem odpočinku robotů z planety Země po skončení historické mise sondy Rosetta k této kometě. Poté, co kometa Čurjumov-Gerasimenko(vá) putovala až za dráhu Jupiteru, tak se nyní vrací na své 6,4 roku dlouhé periodické dráze do svého dalšího perihelia, neboli nejtěsnějšího přiblížení ke Slunci 2. listopadu. Největší přiblížení komety k Zemi, perigeum, nastane 12. listopadu ve vzdálenosti asi 0,42 astronomické jednotky. Pro pohled na tuto kometu, dokonce i v její největší jasnosti koncem listopadu a v prosinci bude ale stále potřeba dalekohled. Kometa s Rosettou byla 7. září asi 0,65 astronomické jednotky, neboli 5,4 světelných minut daleko od naší milé planety.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: 67P/Churyumov–Gerasimenko
  2. APOD: 2016-10-01 Rozloučení s Rosettou
  3. NASA: Rosetta and Philae
  4. APOD: 2015-08-15 Přibližování k perihelu
  5. SkyAndTelescope.org: COMET WATCH 2021
  6. Planetary.org: Rosetta’s Ancient Comet
  7. NASA: Beyond Earth: A Chronicle of Deep Space Exploration

Štítky: Kometa, 67p, Churyumov-Gerasimenko, Rosetta


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »