Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa s Rosettou v dohledu

Uznání a copyright: Rolando Ligustri (CARA Project, CAST)

Před hvězdami pozadí v souhvězdí Býka (Taurus) a dokonce ještě slabšími galaxiemi na tomto teleskopickém snímku ze 7. září prolétá slabá kometa Čurjumov-Gerasimenko(vá) (67P). Tato asi 4 kilometry velká kometa s jádrem ze dvou laloků se asi před 5 lety stala místem odpočinku robotů z planety Země po skončení historické mise sondy Rosetta k této kometě. Poté, co kometa Čurjumov-Gerasimenko(vá) putovala až za dráhu Jupiteru, tak se nyní vrací na své 6,4 roku dlouhé periodické dráze do svého dalšího perihelia, neboli nejtěsnějšího přiblížení ke Slunci 2. listopadu. Největší přiblížení komety k Zemi, perigeum, nastane 12. listopadu ve vzdálenosti asi 0,42 astronomické jednotky. Pro pohled na tuto kometu, dokonce i v její největší jasnosti koncem listopadu a v prosinci bude ale stále potřeba dalekohled. Kometa s Rosettou byla 7. září asi 0,65 astronomické jednotky, neboli 5,4 světelných minut daleko od naší milé planety.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: 67P/Churyumov–Gerasimenko
  2. APOD: 2016-10-01 Rozloučení s Rosettou
  3. NASA: Rosetta and Philae
  4. APOD: 2015-08-15 Přibližování k perihelu
  5. SkyAndTelescope.org: COMET WATCH 2021
  6. Planetary.org: Rosetta’s Ancient Comet
  7. NASA: Beyond Earth: A Chronicle of Deep Space Exploration

Štítky: Kometa, 67p, Churyumov-Gerasimenko, Rosetta


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »