Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozloučení s Rosettou

Uznání a copyright: ESA, Rosetta, MPS, OSIRIS; UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Poté, co kosmická sonda Rosetta po celých 786 dní zblízka sledovala kometu 67P/Churyumov-Gerasimenko na její dráze kolem Slunce, byl ztrátou signálu 30. září 2016 potvrzen řízený dopad Rosetty na kometární povrch. Tento pohled s vysokým rozlišením na drsný terén komety je jedním ze snímků pořizovaných během závěrečného sestupu. Scéna zabírá něco přes 600 metrů a Rosetta ji zachytila asi 16 kilometrů od povrchu komety. Sestup na kometu zakončil provozní fázi tolik inspirujícího projektu výzkumu vesmíru. Rosetta vyslala přistávací modul na povrch jednoho z prvotních těles ve Sluneční soustavě a z první ruky sledovala, jak se kometa mění při vzrůstající intenzitě slunečního záření. Rozhodnutí ukončit provoz sondy na povrchu je důsledkem kometární orbity, která nyní kometu vede do slabě osvětlených dálav za Jupiterem, kde by byl nedostatek energie pro její provoz. Operátoři se také museli vypořádat s blížícím se obdobím, kdy bude Slunce blízko spojnice Země a Rosetty, což činí rádiovou komunikací stále obtížnější.

Štítky: Kometa, Rosetta, 67p, Churyumov-Gerasimenko


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »