Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16 podrobně

Uznání a copyright: Martin Pugh

M16, též známá jako Orlí mlhovina, je hvězdokupa s věkem pouhých asi 2 milionů let obklopená mračny zárodečného prachu a zářícího plynu. Krásný a podrobný snímek této oblasti využívá Hubblovu barevnou paletu a obsahuje kosmické skulptury tohoto hvězdotvorného komplexu, které se proslavily na podrobných záběrech Hubblova kosmického dalekohledu. Poblíž středu se zvedají světelné roky dlouhé, husté, prachové pilíře, které se gravitačně smršťují za vzniku hvězd a píše se o nich jako o sloupech stvoření. Energetické záření hvězd v kupě eroduje materiál u konce pilířů, až se nakonec odhalí zanořené nové hvězdy. Z hřebene jasné emise se vlevo od středu táhne další prachový hvězdotvorný sloup známý jako mlhovina Orlí víla. M16 leží asi 7 000 světelných roků daleko v na mlhoviny bohaté části oblohy v rozděleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda) a je snadným cílem pro triedry nebo malé dalekohledy.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: Messier 16
  2. MartinPughAstrophotography.space: M16 - (8 Sep 21)
  3. Wikimedia: File:Eagle Nebula 4xHubble WikiSky.jpg
  4. HubbleSite.org: EMBRYONIC STARS EMERGE FROM INTERSTELLAR "EGGS"
  5. HubbleSite.org: THE EAGLE HAS RISEN: STELLAR SPIRE IN THE EAGLE NEBULA
  6. APOD: 2013-07-12 Jedenáctka Messierů
  7. Wikipedia: Serpens

Štítky: M16, Star-formation, Orlí mlhovina, Pillars of creation


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »