Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16 podrobně

Uznání a copyright: Martin Pugh

M16, též známá jako Orlí mlhovina, je hvězdokupa s věkem pouhých asi 2 milionů let obklopená mračny zárodečného prachu a zářícího plynu. Krásný a podrobný snímek této oblasti využívá Hubblovu barevnou paletu a obsahuje kosmické skulptury tohoto hvězdotvorného komplexu, které se proslavily na podrobných záběrech Hubblova kosmického dalekohledu. Poblíž středu se zvedají světelné roky dlouhé, husté, prachové pilíře, které se gravitačně smršťují za vzniku hvězd a píše se o nich jako o sloupech stvoření. Energetické záření hvězd v kupě eroduje materiál u konce pilířů, až se nakonec odhalí zanořené nové hvězdy. Z hřebene jasné emise se vlevo od středu táhne další prachový hvězdotvorný sloup známý jako mlhovina Orlí víla. M16 leží asi 7 000 světelných roků daleko v na mlhoviny bohaté části oblohy v rozděleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda) a je snadným cílem pro triedry nebo malé dalekohledy.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: Messier 16
  2. MartinPughAstrophotography.space: M16 - (8 Sep 21)
  3. Wikimedia: File:Eagle Nebula 4xHubble WikiSky.jpg
  4. HubbleSite.org: EMBRYONIC STARS EMERGE FROM INTERSTELLAR "EGGS"
  5. HubbleSite.org: THE EAGLE HAS RISEN: STELLAR SPIRE IN THE EAGLE NEBULA
  6. APOD: 2013-07-12 Jedenáctka Messierů
  7. Wikipedia: Serpens

Štítky: M16, Star-formation, Orlí mlhovina, Pillars of creation


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »