Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost na otáčející se Zemi

Uznání: Meteosat 9, NASA, earthobservatory, Robert Simmon

Kdy se hranice mezi dnem a nocí stává vertikální? Dnes. Dnes je na planetě Zemi rovnodennost, tedy období roku, kdy jsou den a noc téměř stejně dlouhé. Při rovnodennosti se zemský terminátor, dělící čára mezi dnem a nocí, stává svislým a spojuje severní a jižní pól. Časosběrné video to demonstruje zobrazením celého roku na planetě Zemi během dvanácti sekund. Družice Meteosat 9 pořizuje z geosynchronní dráhy infračervené snímky Země každý den ve stejnou dobu místního času. Video začíná při rovnodennosti v září 2010, kdy je linie terminátoru svislá. Jak Země obíhá kolem Slunce, tak je vidět, že se terminátor naklání tak, že na severní polokouli dopadá denně méně slunečního světla, což způsobuje zimu na severu. Jak rok pokračuje, tak v polovině videa v březnu 2011 nastává opět rovnodennost a poté se terminátor naklání na opačnou stranu, což způsobuje zimu na jižní polokouli a léto na severní. Zaznamenaný rok opět končí zářijovou rovnodenností, čímž končí další z miliard cest, které Země podnikla, a ještě kolem Slunce podnikne.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Equinox
 2. Wikipedia: Terminator_(solar)
 3. NASA: Which pole is colder?
 4. APOD: 2013-12-11 Nejchladnější místo na Zemi
 5. Youtube.com: Equinox on a Spinning Earth
 6. Wikipedia: Meteosat
 7. NASA: Geosynchronous Satellites
 8. NASA: Seeing Equinoxes and Solstices from Space
 9. Time.gov: NIST: THE OFFICIAL U.S. TIME
 10. APOD: September 2010
 11. NASA: Earth
 12. NASA: What Causes the Seasons?
 13. APOD: March 2011
 14. Giphy.com: Foto: Pejsek naklání hlavu :-)
 15. UniverseToday.com: Why Are There Seasons?
 16. APOD: 2019-09-23 Rovnodennost: Slunce od slunovratu ke slunovratu

Štítky: Terminator, Rovnodennost, Země


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »