Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost na otáčející se Zemi

Uznání: Meteosat 9, NASA, earthobservatory, Robert Simmon

Kdy se hranice mezi dnem a nocí stává vertikální? Dnes. Dnes je na planetě Zemi rovnodennost, tedy období roku, kdy jsou den a noc téměř stejně dlouhé. Při rovnodennosti se zemský terminátor, dělící čára mezi dnem a nocí, stává svislým a spojuje severní a jižní pól. Časosběrné video to demonstruje zobrazením celého roku na planetě Zemi během dvanácti sekund. Družice Meteosat 9 pořizuje z geosynchronní dráhy infračervené snímky Země každý den ve stejnou dobu místního času. Video začíná při rovnodennosti v září 2010, kdy je linie terminátoru svislá. Jak Země obíhá kolem Slunce, tak je vidět, že se terminátor naklání tak, že na severní polokouli dopadá denně méně slunečního světla, což způsobuje zimu na severu. Jak rok pokračuje, tak v polovině videa v březnu 2011 nastává opět rovnodennost a poté se terminátor naklání na opačnou stranu, což způsobuje zimu na jižní polokouli a léto na severní. Zaznamenaný rok opět končí zářijovou rovnodenností, čímž končí další z miliard cest, které Země podnikla, a ještě kolem Slunce podnikne.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Equinox
  2. Wikipedia: Terminator_(solar)
  3. NASA: Which pole is colder?
  4. APOD: 2013-12-11 Nejchladnější místo na Zemi
  5. Youtube.com: Equinox on a Spinning Earth
  6. Wikipedia: Meteosat
  7. NASA: Geosynchronous Satellites
  8. NASA: Seeing Equinoxes and Solstices from Space
  9. Time.gov: NIST: THE OFFICIAL U.S. TIME
  10. APOD: September 2010
  11. NASA: Earth
  12. NASA: What Causes the Seasons?
  13. APOD: March 2011
  14. Giphy.com: Foto: Pejsek naklání hlavu :-)
  15. UniverseToday.com: Why Are There Seasons?
  16. APOD: 2019-09-23 Rovnodennost: Slunce od slunovratu ke slunovratu

Štítky: Terminator, Rovnodennost, Země


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »