Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D Bennu

Uznání: NASA, GSFC, U. Arizona - Stereo Image Copyright: Patrick Vantuyne

Nasaďte si červenomodré brýle a pojďte se vznášet se vedle planetky 101955 Bennu. Tento maličký svět ve Sluneční soustavě měří jako mrakodrap Empire State Building (méně než 500 metrů) a vypadá jako točící se káča s drsným, balvany posetým povrchem. Snímky ze kterých vznikl tento 3D anaglyf pořídila kamera PolyCam na kosmické sondě OSIRIS_REx 3. prosince 2018 ze vzdálenosti 80 km. Sonda OSIRIS_REx se vzorky kamenitého povrchu planetky na palubě opustila její okolí letos v květnu a nyní je na cestě k planetě Zemi. Návrat sondy i se vzorky na Zemi je naplánován na září 2023.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: 101955 Bennu
  2. Wikipedia: Empire_State_Building
  3. Youtube.com: Tour of Asteroid Bennu
  4. NASA: About OSIRIS-REx
  5. APOD: 2020-10-22 Dotknutí Bennu
  6. NASA: NASA Mission Helps Solve a Mystery: Why Are Some Asteroid Surfaces Rocky?
  7. NASA: NASA’s OSIRIS-REx Spacecraft Heads for Earth with Asteroid Sample

Štítky: OSIRIS-REx, Asteroid, Bennu, Anaglyph, 3D


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »