Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa a Krab

Uznání a copyright: Jose Mtanous

Toto pěkné zorné pole v souhvězdí Býka (Taurus) zabírá na obloze něco přes 2 stupně, neboli 4 úplňky. Vpravo nahoře od středu snímku je vidět slabá načervenalá skvrna objektu M1 (Messier 1), též známého jako Krabí mlhovina. M1 je prvním objektem slavného katalogu lovce komet 18. století Charlese Messiera věcí, které rozhodně nejsou komety. Snímek vytvořený z obrazových dat pořízených letos 11. října však kometu obsahuje. Vlevo pod středem snímku je slabá nazelenalá koma a prachový ohon periodické komety 67P Čurjumov-Gerasimenko(vá), též známé jako kometa s Rosettou. V 21. století se nakonec stala místem posledního odpočinku robotů z planety Země. Kometa s Rosettou se nyní vrací do vnitřní Sluneční soustavy a blíží se do svého dalšího perihelu, neboli největšího přiblížení ke Slunci, které nastane 2. listopadu. K největšímu přiblížení k Zemi, k perigeu dojde 12. listopadu, ale tehdy bude kometa příliš slabá pro pozorování pouhým okem.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Messier 1 (The Crab Nebula)
  2. Wikipedia: 67P/Churyumov–Gerasimenko
  3. NASA: Rosetta and Philae
  4. APOD: 2021-09-10 Kometa s Rosettou v dohledu
  5. TheSkyLive.com: Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko

Štítky: Kometa, 67p, Churyumov-Gerasimenko, Rosetta, M1, Krabí mlhovina


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »