Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie mezi dvěma přáteli

Uznání a copyright: Martin Lefranc

Jednoho srpnového večera se dva přátelé po celodenní túře na náhorní planině Plateau d'Emparis ve francouzských Alpách kochali tímto pohledem. Obloha byla v nadmořské výšce 2400 metrů jasná. Popředí jednoduchého vertikálního panoramatu z několika snímků ozařuje světlo zapadajícího Měsíce. Kolem roviny naší Galaxie Mléčné dráhy u levého okraje panoramatu září hvězdy z Kasiopeje a Persea. Přímo nad oběma nočními přáteli je jako slabý obláček s jasným jádrem vidět Galaxie v Andromedě. Andromeda je při vzdálenosti asi 2,5 miliónu světelných roků nejbližší velká spirální galaxie za hvězdami Mléčné dráhy. Večerní mimogalaktickou perspektivu doplňuje ještě slabší mlhavá skvrna M33 na obloze přímo mezi nimi, známá také jako Galaxie v Trojúhelníku. Galaxie v Trojúhelníku je asi 3 miliony světelných roků daleko a je po Andromedě a Mléčné dráze třetí největší v místní skupině galaxií. Oba přátelé stáli toho večera ve vzdálenosti asi 3 světelné nanosekundy od sebe.

Seznam odkazů v popisu

  1. Instagram.com: martinlefrancphotographie: Trois galaxies et deux amis
  2. NASA: Messier 31 (The Andromeda Galaxy)
  3. APOD: 2019-12-31 M33: Galaxie Trojúhelník
  4. NASA: The Local Group
  5. Fandom.com: Light-nanosecond

Štítky: M33, M31, Přítel


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »