Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí oko opticky a rentgenově

Uznání: NASA, ESA, Hubble Legacy Archive; Chandra X-ray Obs.;
Processing & Copyright: Rudy Pohl

Někomu to připomíná kočičí oko. Jiným zase připadá jako obří kosmická mušle. Ve skutečnosti se jedná o jednu z nejjasnějších a nejpodrobněji známých planetárních mlhovin tvořenou plynem vyvrženým v krátké, ale slavné fázi na konci života hvězdy podobné Slunci. Umírající centrální hvězda této mlhoviny mohla vytvořit vnější kruhové soustředné obálky v pravidelných záchvěvech sérií odhazování vnějších vrstev. Vznik nádherných, složitých a přitom symetrických vnitřních struktur však není dobře rozumět. Snímek je kompozitem digitálně doostřeného snímku z Hubbleova vesmírného dalekohledu s rentgenovým zářením zaznamenaným družicovou observatoří Chandra. Nádherný, ve vesmíru se vznášející objekt měří něco přes polovinu světelného roku. Lidstvo při pohledu do Kočičího oka dost možná vidí osud našeho Slunce, kterému je souzeno vstoupit do vlastní vývojové fáze planetární mlhoviny asi za 5 miliard let.

APOD v jazycích světa: arabsky, bulharsky, katalánsky, čínsky (Peking), čínsky (Tchaj-wan), chorvatsky, česky, holandsky, francouzsky, francouzsky (Kanada), německy, hebrejsky, indonézsky, japonsky, korejsky, černohorsky, polsky, rusky, srbsky, slovinsky, španělsky, tchjwansky, turecky, turecky a ukrajinsky.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Conch
  2. Wikipedia: Planetary_nebula
  3. Youtube.com: NGC 6543 Cat's Eye Planetary Nebula, zoom into
  4. Harvard.edu: Rings in the haloes of planetary nebulae
  5. APOD: 2001-10-03 Představení planetárních mlhovin
  6. APOD: 2003-11-01 Halo Kočičího oka
  7. APOD: 2020-06-07 Halo Kočičího oka
  8. Youtube.com: NGC 6543 Cat's Eye Planetary Nebula, creation of (Pt2)
  9. Harvard.edu: Looking Deep into the Cat's Eye: Structure and Rotation in the Fast Wind of the PN Central Star of NGC 6543
  10. Medium.com: Foto: Pes u počítače :-)
  11. Flickr.com: Rudy Pohl: The Cat's Eye Nebula NGC 6543 - Hubble Telescope
  12. STScI.edu: Hubble Space Telescope
  13. NASA: X-Rays
  14. Harvard.edu: Chandra: openFITS - Create Multiwavelength Composite Images
  15. Harvard.edu: About Chandra
  16. NASA: What Is a Light-Year?
  17. APOD: 2016-07-03 Mlhovina Kočičí oko
  18. APOD: Planetary Nebulae

Štítky: Cat's eye nebula, Planetární mlhovina, Hubble


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »