Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí oko opticky a rentgenově

Uznání: NASA, ESA, Hubble Legacy Archive; Chandra X-ray Obs.;
Processing & Copyright: Rudy Pohl

Někomu to připomíná kočičí oko. Jiným zase připadá jako obří kosmická mušle. Ve skutečnosti se jedná o jednu z nejjasnějších a nejpodrobněji známých planetárních mlhovin tvořenou plynem vyvrženým v krátké, ale slavné fázi na konci života hvězdy podobné Slunci. Umírající centrální hvězda této mlhoviny mohla vytvořit vnější kruhové soustředné obálky v pravidelných záchvěvech sérií odhazování vnějších vrstev. Vznik nádherných, složitých a přitom symetrických vnitřních struktur však není dobře rozumět. Snímek je kompozitem digitálně doostřeného snímku z Hubbleova vesmírného dalekohledu s rentgenovým zářením zaznamenaným družicovou observatoří Chandra. Nádherný, ve vesmíru se vznášející objekt měří něco přes polovinu světelného roku. Lidstvo při pohledu do Kočičího oka dost možná vidí osud našeho Slunce, kterému je souzeno vstoupit do vlastní vývojové fáze planetární mlhoviny asi za 5 miliard let.

APOD v jazycích světa: arabsky, bulharsky, katalánsky, čínsky (Peking), čínsky (Tchaj-wan), chorvatsky, česky, holandsky, francouzsky, francouzsky (Kanada), německy, hebrejsky, indonézsky, japonsky, korejsky, černohorsky, polsky, rusky, srbsky, slovinsky, španělsky, tchjwansky, turecky, turecky a ukrajinsky.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Conch
  2. Wikipedia: Planetary_nebula
  3. Youtube.com: NGC 6543 Cat's Eye Planetary Nebula, zoom into
  4. Harvard.edu: Rings in the haloes of planetary nebulae
  5. APOD: 2001-10-03 Představení planetárních mlhovin
  6. APOD: 2003-11-01 Halo Kočičího oka
  7. APOD: 2020-06-07 Halo Kočičího oka
  8. Youtube.com: NGC 6543 Cat's Eye Planetary Nebula, creation of (Pt2)
  9. Harvard.edu: Looking Deep into the Cat's Eye: Structure and Rotation in the Fast Wind of the PN Central Star of NGC 6543
  10. Medium.com: Foto: Pes u počítače :-)
  11. Flickr.com: Rudy Pohl: The Cat's Eye Nebula NGC 6543 - Hubble Telescope
  12. STScI.edu: Hubble Space Telescope
  13. NASA: X-Rays
  14. Harvard.edu: Chandra: openFITS - Create Multiwavelength Composite Images
  15. Harvard.edu: About Chandra
  16. NASA: What Is a Light-Year?
  17. APOD: 2016-07-03 Mlhovina Kočičí oko
  18. APOD: Planetary Nebulae

Štítky: Cat's eye nebula, Planetární mlhovina, Hubble


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »