Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Leonard a galaxie Velryba

Uznání a copyright: Gregg Ruppel

Kometa Leonard (C/2021 A1) 24. listopadu prolétala před úsvitem severní oblohou a na tomto kompozitním teleskopickém snímku byla zachycena mezi dvěma galaxiemi. Mohlo by se zdát, že kometa se zelenkavou komou svým prachovým ohonem harpunuje srdce NGC 4631 (nahoře), též známé jako galaxie Velryba. Obě galaxie NGC 4631 a NGC 4656 (dole, známá jako Hokejka) jsou pochopitelně v pozadí asi 25 miliónů světelných roků daleko. Ten den byla kometa od naší milé planety vzdálená asi 6 světelných minut. Její nejtěsnější přiblížení k Zemi (a ještě těsnější k Venuši) teprve nastane a kometa Leonard se v prosinci ještě více zjasní. Kometa je už nyní už nyní vhodným objektem pro triedry a malé dalekohledy, je na své zřejmě poslední návštěvě vnitřní Sluneční soustavy a 3. ledna se nejvíce přiblíží ke Slunci.

Seznam odkazů v popisu

  1. TheSkyLive.com: Comet Leonard (C/2021 A1)
  2. GreggsAstronomy.com: Comet c2021 A1 Leonard
  3. APOD: 2010-05-17 Panoráma Velrybí galaxie
  4. APOD: 2009-08-21 Velryba a Hokejka
  5. EarthSky.org: Comet Leonard: Now’s the time to start watching
  6. NASA: What's Up: December 2021

Štítky: C/2021 A1, Leonard, Kometa, Ngc4656, Ngc4631


45. vesmírný týden 2025

45. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 10. do 9. 11. 2025. Měsíc bude v úplňku. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Čeká nás poslední týden viditelnosti komety C/2025 A6 (Lemmon) a v neděli začne další okno viditelnosti slabší komety C/2025 R2 (SWAN) na tmavé večerní obloze. Z evropského kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guayáně má startovat raketa Ariane 6 s radarovou družicí Sentinel-1D. V rámci sdílené mise Bandwagon-4 byla vynesena také česká družice CevroSat-1. Na Floridě proběhl statický zážeh velké rakety New Glenn. Před dvaceti lety začala mise sondy Venus Express jež přinesla velmi zajímavé poznatky o atmosféře Venuše.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometu C/2025 A6 (Lemmon) snímá vše co umí fotit

Mobil Google Pixel 8 Pro položený na kufříku na silnici. Než přijelo auto, zachytila se asi 30 sekundová expozice. Vlevo 10cm dalekohled na EQ 6, uprostřed Canon R6 MkII na stativu a pak kometa a Canon 6D na trackeru Star Adventurer s teleobjektivem 135 mm

Další informace »