Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Velrybí galaxie

Uznánía copyright: Nikolaus Sulzenauer

Zarolujte doprava a uvidíte tuto modrou velrybu v celé její délce. NGC 4631 je velká krásná spirální galaxie, která je vidět z boku ve vzdálenosti pouhých 30 miliónů světelných let. Trochu zborcený vřetenovitý tvar jí dal její jméno galaxie Velryba. Tento panoramický barevný obraz Velryby oživují tmavá mezihvězdná prachová mračna a mladé jasné modré hvězdokupy. Pás v NGC 4631 nejenže se podobá pásu v naší vlastní Mléčné dráze, ale i její skutečná velikost je podobná Mléčné dráze. Tato galaxie je také známá tím, že vyvrhuje halo horkého rentgenově zářícího plynu. Galaxie Velryba měří asi 140 000 světelných let a lze ji spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici).

Štítky: Spirální galaxie, NGC 4631, Whale Galaxy


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »